سال ها از برگزاری آخرین دوره مسابقات لیگ کشتی آزاد در همدان سپری می شود و حالا پس از مدتی طولانی در خاموشی این رقابت ها، هیات کشتی اقدام به برگزاری لیگ نوجوانان گرفته است.

در دهه های ۷۰ و ۸۰ توجه جدی به کشتی پایه باعث شد تا قهرمانان ارزنده ای پرورش یافته و بتوانند در عرصه های ملی و بین الملی صاحب جایگاه شوند.

قهرمانی تاریخی تیم همدان در مسابقات کشوری در حضور ستاره های پرشمار در اوایل دهه ۸۰ هرگز از یادها نمی رود که محصول توجه به رده های سنی پایه و پرورش آنها در مسیر قهرمانی بود.

در دهه ۸۰ نیز شاهکار استعدادهایی نظیر میثم مصطفی جوکار، صادق گودرزی، سعید ابراهیمی، جمال میرزایی، مهران میرزایی و دیگر کشتی گیران در عرصه های ملی و بین المللی همواره در ویترین افتخارات ارزنده کشتی استان ماندگار است.

هر چند در دهه ۹۰ سونامی ناکامی کشتی استان با کم رنگ شدن میزان توجه به رده های سنی پایه منجر به محو شدن از آن اقتدار بزرگ ملی شد تا جایی که با تنزل رتبه، پایین تر از استان هایی نظیر مازندران، تهران، کرمانشاه، خراسان رضوی و سایرین قرار گرفت.

کشتی همدان در این سال ها فقط در حد تک ستاره ها ظاهر شد که بقای موقت در سطح قهرمانی داشتند و هرگز نتوانستند جایگاه خود را تثبیت کنند.

با گذشت سال ها، باردیگر بارقه های امید در بین استعدادها و مربیان سازنده به خصوص در شهرستان ها زنده شده تا انگیزه دوباره برای حضور موفق در گود کشتی داشته باشند.

صدای زنگ لیگ در اسدآباد

نخستین هفته از لیگ کشتی نوجوانان در حالی هفته گذشته به میزبانی اسدآباد برگزار شد که ۸۴ کشتی گیر در قالب هفت تیم رقابت کردند.

در هفته نخست در حالیکه تویسرکانی ها استراحت داشتند، تیم های همدان، ملایر، اسدآباد، نهاوند، بهار و تیم مشترک فامنین، رزن و کبودراهنگ باهم رقابت کردند.

دیدارهای جذابی که با استقبال پرشمار مسئولان و تماشاگران نیز همراه بود.

حتی دوستداران کشتی در اسدآباد معتقد بودند که برگزاری کشتی نوجوانان پس از سال ها چراغ کشتی را در این شهرستان روشن کرد.

البته اسدآبادی ها که در میزبانی سنگ تمام گذاشته بودند، در رقابتی نزدیک توانستند در هفته نخست مقابل تیم منتخب فامنین، رزن و کبودراهنگ به پیروزی برسند.

فامنین، رزن و کبودراهنگ تصمیم گرفتند تا برای حضور قدرتمند در این مسابقات یک تیم مشترک را روانه کنند که البته برابر کشتی گیران دیار سیدجمال الدین باختند.

عملکرد ضعیف ملایر در روز درخشش همدان و نهاوند

در هفته نخست این مسابقات تیم ملایر نتیجه ضعیف را برابر همدان رقم زد و نهاوند بازهم نشان داد که در مسیر موفقیت گام بر می دارد.

ملایری ها که همواره چهره مدعی از خود نشان داده اند این بار برابر تیم قدرتمند همدان با نتیجه سنگین ۹ بر ۲ شکست خوردند.

شهرداری اسدآباد نیز با نتیجه نزدیک ۶ بر ۵ برابر تیم مشترک فامنین، رزن و کبودراهنگ چیره شد.

اما در دیگر مسابقه جذاب این هفته نوجوانان نهاوند ۸ بر ۳ بهار را شکست داد تا همراه با همدان صدر جدول را تصاحب کند.

عملکرد ضعیف ملایر و بهار انتقادهایی را نیز به همراه داشت که به طور قطع باید به دنبال جبران باشند.

با ورود تویسرکان به هفته دوم این مسابقات نیز کیفیت کشتی ها به اوج می رسد و به جذابیت مبارزه ها خواهد افزود.

این مسابقات قرار است در هفت هفته برگزار شود و تیم ها در این مدت به صورت متمرکز دیدار می کنند.

۱۰۰ میلیون هزینه برگزاری لیگ

رئیس هیات کشتی همدان با تمجید از شروع مسابقات لیگ نوجوانان گفت: خوشحالیم که یکی از اهداف مهم هیات در سال جاری به ثمر نشست و شاهد برگزاری لیگ هستیم.

حمیدرضا یاری افزود: ثمره این لیگ را سال های آینده خواهیم دید و با همین مسابقات و سرشاخ شدن کشتی گیران است که می توانند در شرایط مسابقه قرار گرفته و ترس مبارزه را از خود خارج کنند.

وی اضافه کرد: لیگ بدون تردید سطح فنی کشتی گیران را ارتقا می بخشد و باعث می شود با شناخت نقاط ضعف خود، آنها را اصلاح کرده و سعی در عملکرد بهتر باشند.

 رئیس هیات کشتی همدان خاطرنشان کرد: پشتوانه سازی یک اصل در ورزش محسوب می شود و رویکرد ما شناسایی و پرورش استعدادها با برگزاری مسابقاتی نظیر لیگ است.

وی یادآور شد: برگزاری لیگ کشتی استان یکصد میلیون تومان هزینه به دنبال دارد اما پذیرفتیم که با وجود این هزینه، مسابقات را اجرایی کنیم.

وی افزود: بدون تردید با برگزاری این مسابقات می توانیم ضمن آگاهی کامل از نقاط ضعف و قوت شهرستان ها، نسبت به ایجاد تحول در راستای توسعه و پیشرفت کشتی استان در رده های پایه برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.