اخبار مرتبط

حسن ربانی ارشد روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مجموع بیش از ۲ هزار واحد مسکن ملی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و یکهزار و ۵۰۰ واحد در شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر استان به متقاضیان داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همدان در اولویت جاری ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن قرار دارد، اظهار داشت: در مرحله نخست این طرح نزدیک به ۱۲۰ واحد مسکونی مسکن ملی برای اقشار ویژه از جمله ایثارگران، خانواده‌های ۲ معلول و در قالب خیرین مسکن‌ساز پیش‌بینی شده است.

ربانی‌ارشد ساخت این تعداد واحد مسکن ملی در استان را ضروری دانست و بیان کرد: واحدهای مسکونی طرح مسکن ملی استان همدان به صورت آپارتمان ساخته می‌شود.

وی عنوان کرد: به هر سه جانباز (بیش از ۲۵ درصد) که تاکنون از تسهیلات دولتی استفاده نکرده‌اند، یک زمین برای ساخت مسکن ملی واگذار می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان با اشاره به اینکه سامانه ثبت‌نام این طرح به زودی برای اهالی همدان باز می‌شود، خاطرنشان کرد: بر اساس اولویت‌بندی، متقاضیان همدانی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی این طرح، درخواست خود را برای خرید خانه ثبت کنند.

وی اضافه کرد: مرحله نخست طرح اقدام ملی و تولید مسکن، در ۱۰ استان سیستان و بلوچستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان و گلستان ثبت نام انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: کارگزاران برای ساخت این واحدهای مسکونی سودی از متقاضیان دریافت نمی‌کنند و تنها هزینه تمام شده ساخت هر واحد از متقاضیان دریافت می‌شود.

ربانی ارشد اظهار داشت: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی www.tem.mrud.ir شرط‌های نام‌نویسی در این طرح را مطالعه و اقدام به ثبت نام و بارگذاری مدارک خود کنند.

وی ادامه داد: متاهل بودن، نداشتن خانه توسط خود و همسر، خانه اولی بودن، پنج سال سکونت در شهر مورد نظر و سبز بودن فرم «ج» آن‌ها (استفاده نکردن از تسهیلات و یارانه‌های ارگان‌های دولتی) از شرط‌های لازم ثبت‌نام متقاضیان در این طرح است.

مدیرکل راه و شهرسازی همدان اضافه کرد: پس از پایان مرحله نخست نام‌نویسی، آمار اولیه تعداد ثبت‌نام کنندگان مشخص و با توجه به نیاز، تعداد سهمیه‌های هر شهر کاهش یا افزایش داده می‌شود.

وی افزود: اگر تعداد متقاضیان واجد شرایط شهر همدان زیاد باشد سهمیه واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی و تولید مسکن این شهر افزایش می‌یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی همدان با اشاره به اینکه متقاضیان باید نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان آورده داشته باشند، اضافه کرد: به متقاضیان هر یک از واحدهای مسکونی این طرح بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۲ ساله با سود ۱۸ درصد واگذار می‌شود.

ربانی ارشد اظهار داشت: زمین این واحدها نیز امسال قیمت گذاری می‌شود و پس از گذشت ۲ سال، در اقساط ۳۶ ماهه از متقاضیان دریافت می‌شود.

وی اظهار داشت: در طرح اقدام ملی و تولید مسکن شهر همدان، خانه‌های مسکونی در کوی شهید مدنی و کوی شهید بهشتی ساخته می‌شود.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ همدان با وسعت نزدیک به ۲۰ هزار کیلومتر مربع، حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن جمعیت دارد و تراکم نسبی ۸۸ نفر در هر کیلومتر مربع، استان همدان را در ردیف یکی از پرتراکم‌ترین استان‌های کشور قرار داده‌است.

تراکم بالای جمعیت در همدان موجب شده تا قیمت مسکن در این شهر نسبت به سایر شهرهای کشور بالاتر باشد.

در قالب طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.

متاهل و سرپرست خانوار بودن، سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، توانایی پرداخت اقساط، توانایی تامین هزینه ساخت و نیز فاقد مالکیت مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد از جمله شرایط مورد نیاز برای متقاضیان دریافت مسکن ملی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.