جمال عرف روز یکشنبه در جلسه با معتمدان و اقشار استان همدان اظهار داشت: به غیر از جرائمی که مراجع چهارگانه اعلام می‌کنند ما مکلف به دفاع از حقوق افراد و نظام هستیم.

وی با بیان اینکه نشست های مستمری با ناظران بر انتخابات برگزار شده است تاکید کرد:  با کنار هم گذاشتن متغیرها در می‌یابیم که یکی از عوامل موثر در افزایش مشارکت در انتخابات فراهم کردن زمینه رقابت داوطلبان بوده و نفس رقابت حضور نمایندگان همه سلایق در انتخابات است. 

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: با توجه به جو و فضای حاکم بر مناطق و کشورهای حاشیه ایران و تاکید و اصرار مستمر رهبر فرزانه انقلاب بر مشارکت حداکثری همه تلاش می کنند مشارکت حداکثری فراهم شد. 

عرف در پاسخ به یکی از حاضران درباره وجود اختلاف در بین اصلاح طلبان گفت: اختلاف بین همه گروه ها اصولگرایان و اصلاح طلبان به دلایلی وجود دارد حتی به عنوان نمونه درصدد عضویت ۲ تن از نمایندگان دبیران کل احزاب اصلاح طلب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بودیم که در اقدامی جالب و عجیب به جای اصولگرایان، اصلاح طلبان نسبت به این موضوع اعتراض و جلسه را ترک کردند در حالیکه تصمیم کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به نفع آنها بود.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه آستانه تحمل احزاب کاهش یافته است گفت: انتخابات با شکل گیری ستاد بر چهار اصل مشارکت حداکثری، سلامت، رقابت و امنیت پایه گذاری شد که در حضور امنیت با همت مردم و نهادهای مسئول احساس تهدید جدی نداریم.

عرف با تاکید بر اینکه همه مکلف به اجرای قانون هستند افزود: در حوزه رقابت سعی داریم یک فضای رقابتی در کشور ایجاد شود که در این زمینه سایر نهادهای مسئول در زمینه انتخابات نیز این نگاه را دنبال می کنند.

وی اضافه کرد: بخشی از سلامت انتخابات به داوطلب بر می گردد و در این راستا قبل و در جریان انتخابات و انجام رای گیری در دوم اسفند سلامت انتخابات از نظر چند مقوله بررسی می شود.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: ورود پول از منشا مجهول که در سیاست کلی انتخابات نیز به ان اشاره شده مورد تاکید است و یکی از مصادیق سلامت انتخابات جلوگیری از خرید و فروش رای است که در قانون به صراحت تاکید شده و آن را جرم تلقی کرده است.

عرف افزود: اسفند سال ۹۶ بخشنامه‌ای از سوی وزیر کشور با مضمون منشور گفت و گو سیاسی منتشر و مقرر شد فعالان استانی به گفت و گو بنشینند چرا که یکی از مهمترین خلاء ها پایین بودن آستانه تحمل، کم بودن گفت و گوی طرفین بوده در حالیکه اهداف همه افراد برای اعتلای کشور و توفیق دولت مشترک است. 

رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: جریان ها باید بیش از گذشته بحث و گفت و گو داشته باشند و با کنار گذاشتن سوء تفاهم ها به جای افتراق به اشتراک ها توجه کنند.

عرف با بیان اینکه یکی از وظایف عمومی وزارت کشور تقویت و فعال کردن احزاب سیاسی است اضافه کرد: ۱۷ خانه احزاب در کشور راه اندازی شده و از سه جریان فعال اصلاح طلب، اصولگرا و مستقلان ، قرار شد هر سال یک حزب ریاست این خانه را بر عهده بگیرد.  

وی ادامه داد: همچنین وزارت کشور در راستای انسجام و افزایش رضایت مندی مردم سه کمیسیون ذیل معاونت سیاسی وزارت کشور تشکیل داده که با دستگاه های مختلف در این زمینه بحث و گفت و گو می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.