اخبار مرتبط

گزارش جی پلاس از جام ملت های آسیا 2019/ استرالیا 3 - فلسطین صفر

اگر چه حضور هشت ساله کی روش در راس تیم ملی فوتبال کشورمان با محبوبیت هایی نزد هواداران ایرانی همراه بود، اما ناکامی در جام ملت های آسیا سبب شد تا شدت علاقه ها نیز فروکش کند و واکنش ها به رفتن او خیلی زود پایان بپذیرد.
واکاوی این رفتار احساسی نزد هواداران را نیز باید در جریان فکری «فوتبال نتیجه گرا» دانست که امروزه نه تنها در سطح ملی بلکه باشگاهی نیز نمایان است.
با این حال کی روش در هشت سال حضورش در راس تیم ملی فوتبال کشورمان تفکر دفاعی را در سیستم شاگردانش پیاده کرد هر چند در کنار حمایت ها، با انتقادهایی نیز مواجه شد.
اینکه سرمربی سابق کشورمان توانست نظم دهی و انسجام خوبی را در خط دفاعی تیم ملی برقرار کند، تحسین برانگیز بود به ویژه اینکه در چیدمان دفاع تیم ملی ثبات و پایداری ترکیبی را شاهد بودیم.
کی روش با علم به اینکه فوتبال نتیجه گرا نزد هواداران کشورمان مورد استقبال قرار دارد، با پیاده کردن همین سیستم دفاعی و تفکر گل نخوردن بهتر از گل زدن بود، سال ها به کسب نتایج خوب حتی با حداقل امتیاز و گل زده در هر بازی نیز بسنده کرد.
اما حالا با روی کار آمدن ویلموتس بلژیکی ، هواداران فوتبالی این امید را دارند که تیم ملی ساختار هجومی در مسابقات به خود بگیرد.
به هر حال فوتبال بلژیک زاده فوتبال هجومی و البته متعادل همراه با تاکتیک منظم و جریان هوشمندانه در نفوذ به قلب حریفان است و عملکرد تیم ملی بلژیک در جام جهانی گواه این دستاورد بود.
به همین دلیل است که این روزها رویای ایرانیان با ویلموتس، رویش فوتبال هجومی است چرا که تفکر همگان به سمت فوتبال بلژیک و سیستم تهاجمی 3-3-4 تیم ملی این کشور معطوف می شود.
با این حال این سئوال در ذهن ها است که آیا ویلموتس می تواند با تغییر در سیستم گذشته فوتبال کشورمان و البته با زمانبندی مشخص و به آرامی، با تدابیر فنی لازم چهره هجومی را در تیم ملی بنا کند.
سرمربی جدید و 50 ساله کشورمان با سابقه کم در عرصه مربیگری، هر چند در زمره مربیان تئوریسین و صاحب سبک فوتبال جهان قرار ندارد اما حالا باید به او اعتماد کنیم و حداقل یکسال فرصت بدهیم تا تاثیرگذاری خود را نمایان سازد.
آنچه که تعبیر سخت از عدم موفقیت این مربی بلژیکی در اذهان منتقدان قرار دارد، ناشناس بودن مختصات فوتبال کشورمان برای او و همچنین تجربه نداشتن در مربیگری قاره آسیا است.
و این سوال که آیا او می تواند در مدت زمان ممکن ازاین مرحله ناشناس عبور کند و خیلی سریع ساختار فوتبال کشورمان را سازماندهی نماید.
انتخاب او در مجموع این امیدواری را ایجاد کرده که در خوشبینانه ترین حالت ممکن فوتبال هجومی را در ترکیب تیم ملی دیکته کند و شاهد رویش جدیدی از تفکرات فنی باشیم اما حال بدبینانه هم دوره افول با اوست.
ایرانیان فوتبالدوست قطع به یقین دیگر دوست ندارند آنگونه تحقیرآمیز مقابل تیم جوان ژاپن در جام ملت ها شکست بخوریم و در جام جهانی دنبال حداقل ها باشیم.
فوتبالدوستان کشورمان انتظار دارند سرمربی جدید تیم ملی دست به تغییرات شگرف زده و دگرگونی مثبت در فوتبال ملی ایران ایجاد کند.
به این ترتیب باید اذعان داشت که «مارک ویلموتس» مسئولیت دشواری در فوتبال ایران و در مقابل 80 میلیون ایرانی فوتبالدوست، احساسی، اغلب نتیجه گرا و البته متعصب و حامی همیشگی از دستاوردهای اثربخش دارد.
به امید شروعی دوباره برای خلق شگفتی های بزرگ، بازی درخشان و آقایی در سطح فوتبال دنیا.
خبرنگار ورزشی ایرنا در همدان
7520
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

گزارش جی پلاس از جام ملت های آسیا 2019/ استرالیا 3 - فلسطین صفر

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.