اخبار مرتبط

رضا پوربابایی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به بوموسی افزود: در حال حاضر هیچ مشکلی برای تردد گردشگران و یا ورود سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در جزیره بوموسی نداریم و آمادگی لازم برای پذیریش و جذب گردشگر و سرمایه گذار داریم.
وی اضافه کرد: در راستای گردشگری کارهای بزرگی در بوموسی درحال انجام است و در این جزیره یک منطقه بوم گردی و پارک های ساحلی خوبی احداث و یا در دست احداث داریم و حتی گردشگرانی هستند که برای تفریح و سرگرمی در ابوموسی ماهیگیری می کنند.
این مسوول اظهارداشت: همچنین برای رفاه حال مسافران و گردشگران یک هتل گردشگری با 20 واحد سوییت توسط یک سرمایه گذار در بوموسی ساخته می شود که هفت سوییت آن تا پایان امسال ساخته و آماده بهره برداری می شود.
وی گفت: تفاهم نامه ای نیز بین شهرداری بوموسی و اداره کل تربیت بدنی هرمزگان برای ساخت خوابگاه 90 تختخوابی ویژه گردشگران منعقد شده که طبق قول شهرداری تا دهه فجر امسال آماده می شود و با هزینه اندکی در اختیار گردشگران قرار می گیرد.
پوربابایی ادامه داد: از طرفی نیز یک منطقه تپه ای در 200 کیلومتری بوموسی در دستور کار شهرداری و شورای شهر بوموسی است که به صورت تله کابین مسیر را ارتباط دهیم.
وی گفت: در حال حاضر سرمایه گذاری بحث پرورش ماهیان زینتی را در بوموسی دارد که هم کار فروش و هم صادرات این آبزیان انجام می شود
فرماندار بوموسی ابرازداشت: استاندار دستور داده که شیلات سردخانه و کارخانه یخ را به بخش خصوصی واگذار کند که امیدواریم تا پایان سال آینده این اقدام انجام شود.
وی یاد آورشد: همچنین این آمادگی را داریم که سرمایه گذاران در این جزیره سردخانه، هتل و سایت پرورش میگو در قفس راه اندازی کنند و همچنین خدمات ساحلی گردشگری و ساحلی برای مردم و گردشگران بسازند.
پوربابایی گفت: زمانی جزیره بوموسی صاحب کارخانه تن ماهی و دستمال کاغذی بود که به علت استقبال نشدن و بعد مسافت زیاد تعطیل شد.

**برخورداری از 2 پرواز و 2 شناور درهفته برای تردد گردشگران
فرماندار بوموسی ادامه داد: هم اکنون 2 پرواز فوکر100 با گنجایش هر کدام 100 نفر در روزهای شنبه و سه شنبه هرهفته و 2 فروند شناور با گنجایش هر کدام 270 نفر در روزهای دوشنبه و جمعه به صورت رایگان برای تردد مسافران و گردشگران فراهم است.
پوربابایی افزود: همچنین شناور مسافربری نیروهای مسلح نیز روزهای چهارشنبه هر هفته در زمینه تردد مسافران و گردشگران با ما همکاری دارند.
وی ادامه داد: از ابتدای سالجاری تا پایان آذرماه امسال، 40 هزار تردد به جزیره بوموسی صورت گرفته و در این مدت یکهزار نفر گردشگر و مسافر از راه پروازی و دریایی وارد این جزیره شده اند.
این مسوول اظهارداشت: در زمینه تردد گردشگران و مسافران به بوموسی با شناور هیچ مشکلی نداریم و تنها هزینه استراحتگاه و خرید باید بپردازند اما چون محدودیت هوایی داریم اولویت پروازها با ساکنان جزیره است.
وی گفت: یک فروند شناور لندینگرافت نیز هفته ای یک بار در روزهای پنجشنبه هرهفته (مصالح ساختمانی) را از بندرعباس مستقیم به بوموسی بار می زند که به جز دریافت اندکی عوارض، این مصالح به صورت رایگان در اختیار پیمانکاران و سرمایه گذاران قرار می گیرد.
پوربابایی گفت: همچنین مواد غذایی، میوه با سردخانه، آرد و دیگر ارزاق عمومی نیز با شناور از بندرعباس به مقصد بوموسی بارگیری می شود که به صورت رایگان در اختیار مغازه ها قرار می گیرد.

**افزایش یک پرواز در مسیر بوموسی به بندرعباس
فرماندار بوموسی با اشاره به مشکل ترابری هوایی در این جزیره، از اضافه شدن یک خط پروازی به دستور استاندار هرمزگان در مسیر این جزیره به بندرعباس و رفت و برگشت به لیست پروازهای هفتگی این فرودگاه خبر داد.
پوربابایی گفت: در این راستا قرارداد بسته شده که امیدواریم تا اسفند ماه امسال این خط پروازی فراهم شود و هیچ نگرانی برای تردد مسافران نداشته باشیم.
وی اضافه کرد: ممکن است یک تور گردشگری 20 نفره به جزیره بوموسی سفر کنند که در زمینه ترابری هوایی نتوانیم سرویس دهی کنیم اما در زمینه ترابری دریایی هیچ مشکلی نداریم.
این مسوول گفت: هرچند که گردشگران در راستای تقویت و توسعه جزیره بوموسی باید هزینه کنند اما اکنون یک ریالی در زمینه ترابری دریایی و هوایی از آن ها گرفته نمی شود.
وی اضافه کرد: گردشگران از طریق تور دریایی وارد جزیره می شوند و از قبل برنامه ریزی ها در خصوص سفر به جزیره بوموسی با رییس تور صورت می گیرد و در جزیره نیز گروهی هستند که تورهای گردشگری را توجیه و هدایت می کنند و مینی بوس شهرداری نیز به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار می گیرد.

** جابجایی 240 دلار کالای مسافری از بوموسی
فرماندار بوموسی گفت: طبق هماهنگی که با گمرک و نیروی انتظامی این جزیره صورت گرفته است، هر شهروند و مسافری می تواند 240 دلار کالای مسافری را از این منطقه بارگیری کند که این خدمات بزرگی برای مردم است.
پوربابایی افزود: مسافران و گردشگران از مناطق آزاد همچون کیش و قشم تنها می توانند به میزان 80 دلار کالا جابجا کنند که در جزیره بوموسی این میزان سه برابر است.
وی در خصوص قیمت اجناس و کالاها در جزیره ابوموسی نیز گفت: قیمت اجناس و کالاها در جزیره بوموسی یک سوم ارزانتر از بندرعباس است.

**اورژانس هوایی نداریم/ درزمینه خدمات بهداشتی مشکل داریم
فرماندار بوموسی یکی از مهم ترین مطالبات مردمی را نداشتن اورژانس هوایی در این جزیره اعلام کرد و گفت: طبق قراردادی که بین شبکه بهداشت بوموسی با بیمارستان صاحب الزمان (عج) بندرعباس بسته شده، اورژانس هوایی برای طول روز مهیاست اما شب مشکل داریم.
پوربابایی ادامه داد: در موقع شب اگر مشکلی پیش بیایید بیماران را بوسیله شناور ناجی بنادر و دریانوردی به بندرلنگه منتقل می کنیم که بین یک ساعت و نیم تا یک ساعت و 45 دقیقه طول می کشد.
وی ادامه داد: یکی از خواسته ها و دغدغه های به حق مردم بوموسی اینست که یک اورژانس هوایی باشد که شب بتوانیم بیماران را انتقال دهند که این امر در دستور استاندار نیز قرار دارد و جزو مصوبات است.

**2 کیوسک مطبوعاتی در بوموسی راه اندازی شود
فرماندار بوموسی همچنین خواستار شد 2 کیوسک مطبوعاتی در این جزیره راه اندازی شود و که در این کیوسک ها در این کیوسک ها ماهنامه ها، مجله ها و روزنامه ها به فروش برسد و برای اهالی نیز شغل ایجاد شود.
پوربابایی افزود: این مهم به شهردار بوموسی پیشنهاد شده اما تاکنون استقبالی نشده و ساکنان نیز اعلام آمادگی نکرده اند.
وی ضمن قدردانی از مدیرعامل خانه مطبوعات و خبرنگاران اعزامی به جزیره بوموسی گفت: رسانه ها از نهادهای اثرگذار جامعه هستند که می توانند ما را در توسعه و پیشرفت جزیره ابوموسی یاری دهند.

**بوموسی را معرفی کنیم
فرماندار بوموسی گفت: جزیره ابوموسی به دلیل این که به خوبی معرفی نشده و هم به خاطر بعد امنیتی و انتظامی که در آن دیده شده است، به جرات می توان گفت که هنوز80 درصد از مردم هرمزگان آن را ندیده اند.
پوربابایی اظهارداشت: این جزیره خاک ماست و باید آن را برای جامعه اسلامی و مردم کشورمان شناسایی و معرفی کرد.
وی با اشاره به این که جزیره هرمز به دلیل بعد مسافت اندک و ورود گردشگران هم اکنون برای همه شناخته شده و در حال پیشرفت است، بیان داشت: اما جزیره بوموسی چون به خوبی معرفی نشده، آنچنان پیشرفت نکرده است و تنها راه برون رفت از این محدودیت معرفی و شناسایی آن به مردم است و باید روزی شاهد توسعه و تقویت این جزیره باشیم.
این مسوول ابرازداشت: از ابتدای سالجاری تاکنون بین پنج تا شش تور گردشگری به جزیره بوموسی آمده اند و ما این آمادگی را داریم که گروه های بیشتری بیایند و در معرفی و شناسایی این جزیره به ما کمک کنند.
پوربابایی گفت: به برکت دولت ها و نظام جمهوری اسلامی بسیاری از خدمات از جمله ترابری هوایی، دریایی و بار دریایی، خدمات بهداشتی و درمانی، مسکن، آب و برق به صورت رایگان در اختیار مردم جزیره ابوموسی قرار می گیرد.
شهرستان بوموسی شامل 6 جزیره بوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، فارور بزرگ، فارور کوچک و سیری است که طبق سرشماری سال 95 بیش از هفت هزار و 420 نفر جمعیت ثابت دارد.
این شهرستان با 76 کیلومتر مربع وسعت در فاصله 210 کیلومتری غرب بندرعباس و در دل آبهای نیلگون خلیج فارس قرار دارد.
7195/6048
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.