مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از ورود چهار هزار پرنده مهاجر به تالاب میقان خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: چهار هزار پرنده مهاجر از جمله درناهای خاکستری پاییز امسال میهمان تالاب میقان اراک شده‌اند.

به گزارش جماران، رضا میرزایی روز پنجشنبه همزمان با روز استانی درنا (۱۵ آبان‌ماه) در گفت و گو با ایرنا افزود: شمار این پرندگان مهاجردر قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهش دارد و یکی از علل آن گرمای هوا و بحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور روسیه است.

وی بیان کرد: با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور روسیه تنها پرندگانی که از سلامت برخوردار و قادر به پرواز هستند اقدام به مهاجرت کرده‌اند و شمار زیادی از آن‌ها با بیماری زمین‌گیر شده و چرخه کوچ سالانه خود را ادامه نداده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: کوچ پرندگان هر سال بسته به نوع شرایط اقیلمی از شهریوریا اواسط مهرماه آغاز و تا دی‌ماه نیز ادامه دارد اما اوج حضور درناهای خاکستری در این تالاب ۱۵ آبان ماه است که به ابتکار مقامات استانی به‌عنوان یک ظرفیت گردشگری دیده شده و نام «روز درناها» برای آن انتخاب شده است.

میرزایی اظهار داشت: اگر سرمای زودهنگام رخ دهد، پرندگان پوست نازک در تالاب میقان اراک، زودتر از سایر پرندگان این منطقه را ترک می‌کنند.

وی بیان کرد: تالاب میقان اراک از جمله تالاب‌های خاص در کشور به شمار می‌رود و تنها تالابی است که در این فصل سال دارای آب است و قابلیت پذیرش پرندگان را داراست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.