مجری این طرح فرهنگی و زیست‌محیطی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: طرح نذر فرهنگی برنامه‌ای نمادین و خودجوش است و مشارکت‌جویان  این طرح در ایام سوگواری سالار شهیدان اقدام به پاکسازی معابر و فضای شهری از ظروف یک‌بار مصرف و پسماندهای پراکنده می‌کنند.

«میلاد تقوایی‌راد» افزود: در این برنامه ۵۰۰ جوان داوطلب اراکی با همکاری سازمان پسماند شهرداری اراک با حضور در مسیرهای عزاداری و از طریق سه ایستگاه مستقر در جوار مصلای بیت‌المقدس، چهاراه دکتر حسابی و مسجدسیدها با ۱۰۰ گروه سه نفره اقدام به جمع‌آوری پسماندهای پراکنده در محیط می‌کنند و مواد زاید پس از عزاداری‌ها به سازمان پسماند تحویل می‌شود.

وی هدف از این نذر فرهنگی را توجه دادن مردم به مسایل‌زیست محیطی و اهمیت بهداشت محیط و هدایت پسماندهای سرگردان برای بازیافت عنوان کرد.

مجری این طرح فرهنگی و زیست‌محیطی خاطرنشان کرد:  ۲۰۰ نفر از اعضای داوطلب نذرفرهنگی امسال فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و این مهم بیانگر رویکرد جوانان به موضوعات سلامت، زیست‌محیطی و مذهبی است.

تقوایی‌راد عنوان کرد: همیاران نذر فرهنگی امسال به صورت غیرمحسوس در حوزه تقویت اخلاقمداری، توسعه مهارت‌های فردی و شهروند مسئولیت‌پذیر نیز فعالیت خواهند داشت.

وی توضیح داد: ۵۲ درصد از اعضای همیار نذر فرهنگی اراک دارای مدرک کارشناسی، ۶درصد کارشناسی ارشد و دکترا، ۲۷ درصد دیپلم و فوق دیپلم و ۱۵ درصد دانش آموز هستند و میانگین سنی آنان ۲۲ سال است که این مهم ظرفیت موثری را در برنامه های فرهنگی اراک ایجاد کرده است.

مجری این طرح فرهنگی و زیست‌محیطی گفت: علاوه بر مسیرهای اصلی عزاداری، همیاران نذر فرهنگی اراک امسال در مناطق حاشیه ای شهر نیز به شکل داوطلبانه فعالیت خواهند داشت و در شهر مهاجران و پنج روستای اراک، خنداب و شازند نیز داوطلبانی با لباس نذرفرهنگی اقدام به جمع‌آوری پسماندهای عزاداری کرده‌اند.
تقوایی‌راد بیان کرد: در این طرح از مداحان و مسئولان هیات های مذهبی اراک درخواست شده که در آیین‌های سوگواری بر اساس احادیث دینی و تاکیدی که مقام معظم رهبری بر حفظ محیط‌زیست دارند مردم را برای همراهی بیشتر در مسایل‌زیست محیطی و مشارکت در پاکسازی محیطی به ویژه در ایام عزاداری حسینی دعوت کنند.

طرح نذر فرهنگی در اراک سال ۹۴ توسط پنج جوان اراکی از طریق شبکه های اجتماعی کلید خورد که با استقبال مردم مواجه شده  است.

۶۰۱۳/

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.