اخبار مرتبط

دکتر «محمد علی خلج» روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در همین راستا از اواسط سال 94 قرارداد 15 ساله با عنوان تجاری سازی تولید پایه گل رز به روش قلمه پیوند (stenting) بین پژوهشکده و یک گلخانه تولید کننده رز شاخه بریده منعقد شد.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی اظهار داشت: در سه سال نخست این قرارداد مراحل تحقیقاتی برای دستیابی به پروتکل روش تجاری اجرا و بقیه برای تولید تجاری و فروش به صورت مشارکتی اجرا شد.
دکتر خلج افزود: در این قرارداد با اجرای 2 طرح تحقیقاتی مراحل تولید این پایه ها در گام های آزمایشگاهی و گلخانه ای با دو نوع پایه مختلف و چهار رقم رز بررسی و پژوهش و محققان به فناوری تولید پایه گل رز به روش پیوند بومی دست یافتند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی بیان کرد: گام تکثیر تجاری پایه رز پیوندی به روش پیوندی (استنتینگ) از ابتدای سال 98 با تولید انبوه کلید می خورد تا در اختیار بهره برداران قرار گیرد.
دکتر خلج افزود: قلمه پیوند معروفترین روش مورد استفاده برای تولید پایه رز است که از نظر فیزیولوژیکی در این روش، ترمیم زخم، تشکیل ریشه و نمو جوانه به طور هم زمان است.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت : به همین دلیل کیفیت و سرعت بالاتر و هزینه کمتری نسبت به سایر روش های تکثیر از جمله قلمه زنی دارد ضمن اینکه امکان بهره گیری از مزایای پایه های مختلف از قبیل ایجاد رشد مناسب، مقاومت به شرایط نامساعد بستر، مقاومت به بیماریهای خاص و یا تاثیر آن بر فرم رشد گیاه نیز در این روش قابل دستیابی است.
دکتر خلج افزود: سالانه 800 هزار تا یک میلیون پایه گل رز هلندی به قیمت هر پایه 2 و نیم تا سه یورو وارد کشور می شود و این روش تکثیر خاص برای رز تا حدودی در انحصار کشورهای هلند و فرانسه است ولی صادرات پایه های گل رز از کشورهای هلند، ایالات متحده آمریکا ، انگلستان، فرانسه، کلمبیا،اکوادور، کنیا، آفریقای جنوبی و هندوستان انجام می شود که گردش مالی سالانه آن به میلیون ها یورو در دنیا می رسد.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی بیان کرد: واردات پایه گل در سال جاری با بروز مشکلات مربوط به تبادلات ارزی و افزایش نرخ ارز به شدت کاهش یافته و هزینه های تولید رز را تحت تاثیر قرار داده است.
خلج ادامه داد: با بومی سازی این روش در کشور مشکلات ثبت سفارش، احتمال ورود آفات و بیماری ها با واردات به کشور و مشکلات و زمان لازم برای دریافت سفارشات پایه های گل پیوندی وارداتی در ایران برطرف می شود.
پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
7277/6013
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.