جنگل هیرکانی در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی که ۱۴ تیر ماه امسال در باکو برگزار شد در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.

سیف الله فزانه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محل برگزاری این جشن را شهرستان بابلسر اعلام کرد.

وی با اشاره به اهمیت آشنایی مردم مازندران با جنگل‌های هیرکانی و ظرفیت‌های ثبت جهانی و گردشگری آن، گفت: هدف از برگزاری این جشن علاوه بر معرفی جنگل‌های هیرکلانی برای مردم استان ، زنده نگه داشتن تصور جهانی بودن این ظرفیت در خاطر و زندگی مردم مازندران است. 

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را یکی از برنامه های این جشن معرفی کرد و توضیح داد: اغلب برنامه ها بر پایه آیین و رسوم بومی و مراسم آئینی مازندران خواهد بود تا در کنار معرفی جنگل های هیرکانی ، داشته های فرهنگی و اجتماعی سبزترین خطه کشور نیز زنده شود.

وی رونمایی از پوستر مستند، گزارش رویداد پرسبوک و مانور یگان های حفاظت میراث‌فرهنگی، منابع طبیعی و محیط زیست را از دیگر برنامه های جشن بزرگ ثبت ملی جنگل های هیرکانی معرفی کرد.

فرزانه گفت که همچنین در حاشیه جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی گروهی از هنرمندان با اجرای طرحی در قالب هنرهای مفهومی به موضوع این جنگل ها می پردازند

بر اساس گزارش کمیته ملی میراث جهانی، ۶ لکه از ۱۲ لکه ثبت شده جنگل های هیرکانی در مازندران واقع است. این لکه ها شامل جنگل بولا درشهرستان ساری، جنگل واز در شهرستان نور، جنگل الیمستان در شهرستان آمل، حوزه ۴۵ و ۴۶ جنگل بخش کجور شهرستان نوشهر، جنگل خشکه داران شهرستان تنکابن و جنگل چهارباغ شهرستان چالوس است.

بعد از باغ عباس آباد بهشهر، جنگل های هیرکانی دومین میراث جهانی استان مازندران در یونسکو محسوب می شود.

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد. البته لازم به ذکر است که بخشی کوچکی از جنگل‌های هیرکانی در کشور آذربایجان قرار دارد.

در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.