اخبار مرتبط

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: خانه‌های تخریب شده سیل ‌زدگان مازندران سه ماه زودتر از موعد مقرر و حداکثر تا پایان پاییز امسال تحویل خواهد شد. ‎

به گزارش خبر‌نگار ایلنا، مهدی رازجویان در جلسه قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌ زده مازندران که با حضور رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام رهبری و رئیس کارگروه فرهنگی کمیته اطلاع رسانی ستاد بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور و دبیر کمیته فرهنگی، تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد بازسازی و نوسازی کشور در ساری برگزار شد، با بیان اینکه تاکنون ۲۶واحد مسکونی احداثی در مناطق سیل‌زده استان تحویل شده،  افزود: تحویل همه ۶۸۰ واحد مسکونی احداثی سیل زدگان سه ماه زودتر از قول رئیس جمهوری تا پایان پائیز در استان انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: تمام دغدغه و تاکید شخص استاندار این است تا پیش از شروع فصل سرمای زمستان خانه‌های احداثی سیل‌ زدگان تحویل شود.

معاون استاندار مازندران اضافه کرد: در حال حاضر طبق گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ۳۰ واحد احداثی نیز آماده تحویل است که مراسم افتتاح آن در هفته دولت انجام می شود.  

رازجویان همچنین گفت که در حال حاضر  ۹۸ درصد از حدود هفت هزار واحد مسکونی آسیب دیده و تعمیری به پایان رسیده و تحویل مردم شده است و مابقی نیز تا ۲هفته آینده به اتمام می رسد.

معاون عمرانی استاندار مازندران با بیان اینکه  خسارت ۲۷ و ۲۸ اسفند سال قبل و دوازدهم فروردین سال جاری یکهزارو ۶۶۵ میلیارد تومان به بخش های مختلف استان خسارت زده است، گفت: اگرچه دولت در پرداخت به موقع کمک های بلاعوض و کمک های مردمی خوب عمل کرده است اما برای بازسازی زیر ساخت های استان نیاز به اعتبار ملی بیشتری است.

وی سهم استان مازندران از سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار کشور به بخش سیلاب را  ۱۵۸میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این مقدار اعتبار برای بازسازی و اصلاح زیر ساخت ها در حوزه آب شرب شهری و روستایی ، لایروبی رودخانه ها ، ساخت پل ها  و زیر ساخت های خدمات آب ، برق ، گاز و مخابرات بسیار ناچیز است.

رازجویان به خسارت سیلاب بهاری به بخش های مختلف کشاورزی مازندران اشاره کرد و بیان داشت: ۴۰هزار پرونده دریافت خسارت در استان تشکیل شده است که تا کنون  ۲۸هزار پرونده در سامانه سجاد ثبت شده است و تا ۲۰ روز آینده نیز همه پرونده ها برای دریافت جبران خسارت در قالب تسهیلات و کمک بلاعوض به ثبت می رسد.

معاون عمرانی استاندار مازندران اظهار داشت: اگرچه همه راه های روستایی استان باز است اما هنوز تردد در راه های روستایی سیل زده به سختی صورت می گیرد. رازجویان  با بیان اینکه رانش ناشی از سیلاب در راه های روستایی بیشتر است ، بیان داشت: اکنون در این مناطق  با عرض یک محور خودرو تردد می کند که برای پایداری تردد به اعتبار نیاز داریم.

وی ادامه داد: همچنین  سیل پل‌های زیادی را تخریب کرد که به صورت موقت ایجاد شده است ولی همچنان با کمبود اعتبار مواجه هستیم. 

در سیل اواخر زمستان سال گذشته و اوایل بهار امسال به بیش از هفت هزار واحد مسکونی در مازندران خسارت وارد شد که از این تعداد ۶۸۰ واحد تخریبی و بقیه ترمیمی بودند.

بر اساس گزارش های رسمی بنیاد مسکن مازندران تاکنون بازسازی دستکم پنج هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ترمیمی سیل زدگان استان پایان یافت و بقیه هم تا اواخر شهریور تکمیل و تحویل می شود.

در این نشست مدیران آب منطقه‌ای ، جهاد کشاورزی ، بنیاد مسکن و راه و شهرسازی استان مازندران گزارشی از آخرین اقدامات و وضعیت را به این قرارگاه ارائه کردند. مازندران نخستین نقطه در کشور بود که از ۲۶ اسفند ماه سال ۹۷ سیل ویرانگری را تجربه کرد، سیلی که بعدها نیمی از استان های کشور را درگیر خود کرد.

علاوه بر سیل و سیلاب اواخر اسفند، شهروندان مازنی فروردین ماه ۹۸ نیز بار دیگر در کنار میزبانی از گردشگران نوروزی شاهد جاری شدن سیل و سیلاب در مناطق مختلف بودند به گونه ای که در این دو مرحله ۱۳ شهرستان استان درگیر بحران شدند و برابر برآوردهای صورت گرفته بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف خسارت وارد شد.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.