عباس زارع روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : براین استان حدود 146 تن کاغذ 45 گرمی و 217 تن کاغذ 75 گرمی با نرخ ارز دولتی در اختیار نشریات محلی فعال قرار می گیرد.
وی تعداد روزنامه های محلی فعال در این استان را 16 و هفته نامه را حدود 54 نشریه اعلام کرده است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، با پیگیری استاندار مازندران از صنایع چوب و کاغذ به عنوان واحد فعال در استان نیز قرار شد تا کاغذ با قیمت پایین تر از بازار به صورت سهمیه ماهانه در اختیار نشریات محلی قرار گیرد و با اجرایی شدن این طرح ها تا حد زیادی مشکل رسانه های مکتوب در استان کاهش خواهد یافت.
*** توزیع 24 تن کاغذ در بین چاپخانه داران
معاون فرهنگ و ارشاد مازندران گفت: در سال جاری 24 تن کاغذ با ارز یارانه ای 4 هزار و 200 تومانی در بین حدود 135 واحد فعال چاپخانه توزیع شد.
زارع خاطرنشان کرد: همچنین دفتر نشر و امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد تا کاغذ با تعرفه دولتی در اختیار چایخانه های دارای لیتوگرافی و زنیک قرار گیرد.
*** پیش بینی سهمیه برای ناشران
زارع اظهار داشت: همچنین براساس تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سهمیه کاغذ با نرخ ارز دولتی برای ناشران نیز پیش بینی شد که به افراد متقاضی چاپ کتاب به میزان چاپ سال های 96 و 97 کاغذ داده می شود.
وی تعداد انتشار کتاب در مازندران را برای سال گذشته حدود 800 عنوان با حدود 800 هزار جلد بیان کرد و اظهارداشت: به ناشران نیز به همین میزان سهمیه کاغذ یارانه ای اختصاص داده می شود.
مازندران 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و کاغذ تحریر در ساری و بندرامیرآباد دارد که میزان تولید این دو واحد در سال به افزون بر 200 هزار تن می رسد.
در شرایط فعلی هر 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و کاغذ در مازندران به دلیل کمبود نقدینگی و مواد اولیه با مشکل مواجه اند.
6982/1899
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.