ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی‌های منحصری که دارد در میان ماه‌های قمری از برترین ماه‌هاست؛ خداوند در قرآن کریم می‌فرماید : ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان‌ها در آن نازل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی‌های منحصری که دارد در میان ماه‌های قمری از برترین ماه‌هاست؛ خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان‌ها در آن نازل شده است».

با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه و روزه داری روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می‌کنند .

نزول کتاب آسمانى،تقویت تقوا، پرهیزگارى و اخلاص و آرامش روان و جسم از فضلیت‌های این ماه مبارک است و روزه گرفتن ماه مبارک رمضان امیدی دوباره است به نوری که در تاریکی به مهمانی که دعوت شده ای ؛می رساند.

چنانچه می‌دانیم بین خدمت به مردم و محبوبیت نزد خداوند، رابطه تنگاتنگی وجود دارد، به این صورت که هر چقدر توجه به مردم بیشتر باشد عذاب خداوند نیز دور‌تر خواهد بود. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می‌فرمایند: «به درستی که برای خداوند، بندگانی است که آنها را برای برآوردن حوائج مردم برگزید که مردم برای رفع حوائج خویش، به آنها پناه می‌برند، این بندگان فریادرس از عذاب خداوند در امان خواهند بود».

اکرام نیازمندان و ایتام در ماه مبارک رمضان یکی از ویژگی‌های نزدیک شدن انسان به خداوند است ویتیم نوازی و رفع مشکلات کودکان بی‌سرپرست یکی از جلوه‌های انسانی در جامعه اسلامی است که دین مبین اسلام همواره بر آن تاکید داشته و مسلمانان را دعوت می‌کند تا در حد توان، سرپرستی آنها را بر عهده بگیرند.

کمک به فقرا و نیازمندان ؛گرانبهاترین اعمال ماه رمضان 

حجت الاسلام یوسف یوسف پوربا بیان اینکه ماه رمضان ماه ویژه و بهار مومنان است ،اظهار کرد: کمک به نیازمندان و محرومین در صدر همه ارزش‌ها و فضیلت‌های ماه مبارک رمضان قرار دارد.

وی دستگیری ایتام و نیازمندان را بهترین برکات ماه رمضان برشمرد و افزود: در کنار ادای نماز و روزه، قرائت قرآن و دعا، دستگیری فقرا و مستمندان از گرانبهاترین اعمالی است که نه تنها خدای حق تعالی از آن غافل نمی‌ماند بلکه ثواب آن همواره مورد تأکید ائمه و معصومین(ع) بوده است، پس باید در این فرصت ارزشمند حال فقرا را دریابیم و آنان را در اندک اندوخته خود شریک کنیم.

رئیس شورای هماهنگی و تبلیغات اسلامی مازندران گفت: ماه فضیلت الهی فرصتی برای گسترش فرهنگ انفاق در جامعه اسلامی است و توجه به مستمندان در این ماه بیش از هر ماه دیگری ضرورت می‌یابد.

امام جمعه موقت ساری با بیان اینکه رمضان ماه فرصتی برای خودسازی و تقرب الهی است ،ادامه داد: کسانی که در ماه رمضان ،انفاق و نیکوکاری می‌کنند مورد توجه خدا قرار می‌گیرند .

علاوه بر اقدامات مبلغان در این ماه، اقدامات مؤثری از سوی نهادها و سازمان های مختلف مانند کمیته امداد خمینی(ره) در همدردی با فقرای زیرپوشش کمیته صورت می گیرد.

جلوه زیبای رمضان با کمک به ایتام و نیازمندان

رضا نوروزی خدمت به محرومین و ترویج فرهنگ انفاق و احسان و نیکوکاری را از وظایف مهم کمیته امداد (ره) عنوان کرد و گفت: در ماه مبارک رمضان فعالیت این نهاد خدمتی برای تحقق این دو هدف به اوج می رسد.

وی افزود: اطعام و افطاردهی به نیازمندان تحت پوشش و غیرتحت پوشش از دیگر اقدامات کمیته امداد است که با کمک خیرین بصورت توزیع سبد کالا انجام شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران گفت: افطار دهی به ایتام و نیازمندان در تمامی شهرستان ها بصورت غذای گرم توسط مراکز نیکوکاری وخیریه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی ازبرنامه‌های کمیته امداد در ماه مبارک رمضان جذب حامی برای ایتام و فرزندان طرح محسنین است که در طی هفته احسان و نیکوکاری بر تحقق این روند افزوده می‌شود.

نوروزی افزود: مردم نیکوکار مازندران می‌توانند با شماره‌گیری  #0029*741* از طریق تلفن همراه و وارد کردن مبلغ مورد نظر کمک خود، به کمیته امداد برای خدمت‌رسانی بهتر به ایتام و نیازمندان، یاری رسانند.

وی از حمایت‌های این نهاد به آسیب دیدگان سیل خبر داد و گفت : قبل از ماه رمضان با کمک‌های مردمی بیش از 700 خانوار سیلزده تحت پوشش کمیته امداد از سبد کالا بهره مند شدند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران خانه دار شدن ایتام بدون فاقد مسکن را از دیگر اهداف این نهاد حمایتی برشمرد و خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی بنا داریم با کمک خیرین 200 خانوار از مسکن بهره مند شوند.

وی با اعلام اینکه برای اجرای موفق این طرح نیاز به حتی تامین یک آجر از سوی شهروندان و هم استانی‌ها هستیم، ادامه داد: در این بخش نیاز به مشارکت جدی‌تر خیران داریم.

مفتاح الجنه ؛دلجویی از خانواده‌های مددجو

نوروزی به اجرای طرح «مفتاح الجنه» در این ماه اشاره کرد و گفت: این طرح باهدف دلجویی از خانواده‌های مددجو و آشنایی مسئولان استانی و شهرستانی و همچنین افراد خیر و نیکوکار با مشکلات نیازمندان است.

وی افزود:در طرح «مفتاح‌ الجنه» نیکوکاران شرکت‌کننده ضمن اینکه از نزدیک با مشکلات و نیازمندی‌های خانواده‌های مددجو آشنا می‌شوند در زمینهٔ رفع مشکلات و گرفتاری‌های آنان مشارکت می‌کنند و بخشی از نیازهایشان را برطرف می‌کنند.

عطر حضور خدا در فضای شهر

نسیم بهاری‎ترین ماههای سال وزیدن گرفت و زمینیان به بهشت برین دعوت شدند تا در بزرگترین همایش بندگی مهمان پروردگارشان باشند.

پیامبر خدا می‌فرمایند: ماه مبارک رمضان ،ابتدایش رحمت،میانه اش معرفت و پایانش آزادی از جهنم است.

ماه رمضان که می رسد فضای شهر را عطر حضور خدا فرا می‌گیرد . چه مهمانی زیبایی بر پا شده ،چه زیباست بندگی را به جا آوردن در مهمانی و ضیافت حضرت حق تا نزول قرآن، از تلاوت آیات نور در این ماه که صوابش خوانده می‌شود.

رمضان فرصتی است برای فاصله گرفتن از خود و یافتن خویشتن خویش و فرصتی برای جستجوی نور و روشنایی و این مهمانی از آن خداست و میزبانی که درهای رحمت و گشایش را بیکران به روی بندگانش گشوده است.

او رمضان را قرار داد تا در کام بندگانش لذت با خدا بودن را قرار دهد و رحمتش را در این ماه بیکران و بی حد سرایز کرد تا شاید بندگانش در ماههای دیگر او را از یاد نبرند.

گزارش از زهرا شریفی

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.