اخبار مرتبط

با عبور از جاده فیروزکوه، پس از پشت سر گذاشتن گردنه گدوک، وارد شهرستان سوادکوه می‌شوید. گردنه معروف گدوک با فضای سرد و مه الود که حتی در دل گرمای تابستان هم سرد و خنک است فضای مناسبی برای ساعتی استراحت است و می توانید با خوردن دوغ و‌ آش گدوک ، سفر به این خطه از شمال کشور را مزه دار کنید.
* آلاشت شهری کوچک و تاریخی
از شهر پل سفید که عبور کردیم مقابل پلیس راه آزادمهر، مسیری وجود دارد که بر روی تابلوی آن نوشته شده آلاشت 35 کیلومتر .
وقتی ماشین تان در مسیر این دو راهی می رود حدود 20 کیلومتر را که طی بکنیم در جاده وارد محدوده جنگلی و پر پیچ و خم گردنه‌ای شکلی می‌شود و بعد از عبور از روستای لیند، چند کیلومتر دیگر به شهر کوهستانی آلاشت می رسیم.
در آلاشت به جز هوای خنک در روزهای گرم و دیدن مه غلیظ و سرما در زمستان چیز دیگری را حس نمی کنید.
آلاشت به غیر از جاذبه آب و هوای ییلاقی و طبیعی اش ، موزه مردم‌شناسی دارد که خانه زادگاه رضاخان بود و الان اشیای قدیمی و بسیاری از ملزومات زندگی بومی مردم منطقه نگهداری می‌شود. در محوطه بیرونی این بنا زنان هنرمند صنایع‌دستی آلاشت محصولات‌شان را عرضه می‌کنند.
رصدخانه آماتور و مجهز آیت الله صالحی مازندرانی آلاشت جایی است که در آن می‌توانید سفرتان به سوادکوه را به آسمان گره بزنید و شما را در کهکشان راه شیری به گردشی علمی و نورانی ببرد.
قدم زدن در کوچه‌های تنگ و بین دیوارهای کاهگلی آلاشت را هم از دست ندهید. بافت آلاشت در فهرست میراث فرهنگی ثبت شده و یکی از جاذبه‌های اصلی سوادکوه به شمار می‌آید، البته اگر ساخت‌وسازها باقیمانده این بافت را از بین نبرد.
*** راه آهن شمال، سوار بر مسیر تاریخ
عبور خط راه آهن سراسری تهران به شمال از سوادکوه به همراه بناهای تاریخی با معماری بیشتر از 80 سال خود باعث شده تا درسفر با قطار به این مناطق ، چشم اندازهایی از جاذبه های طبیعی و تاریخی را ببینید.
قسمت‌هایی از خط آهن شمال که به‌خاطر موازی دیده شدن سه خط ریل روی کوه‌ها، به 'سه خط طلا' معروف شده است و نیز 'پل ورسک ' در این مسیر، هم دیدنی‌های خوبی هستند و هم لذت عبور از روی آنها می‌تواند خاطره خوبی را برای شما رقم بزند.
برای مردم دیار سوادکوه فرقی ندارد که مهمانانشان با خودروی شخصی یا با قطار به این شهرستان تاریخی و پرجاذبه آمده اند و حالا که مهمان از اقصی نقاط کشور به این دیار آمده باید به خوبی از آنها پذیرایی کرد تا فرصت دیدن جاذبه های منطقه را داشته باشند.
این شهرستان به دلیل داشتن بناها و مناطق تاریخی و همچنین زیبایی های طبیعی از جمله آبشارهای متعدد ، می تواند لحظات شیرین و خوشی را برای هر مسافری رقم بزند.
در محدوده سرخ آباد روبروی ایستگاه راه آهن بنای به اندازه سه متر در سه متر وجود دارد که بعد از دیدن پل ورسک این بنا را می توان دید. کلیسایی با 2 پنجره کوچک که در زمان پهلوی اول بخاطر حضور و فعالیت مهندسان اروپایی که برای ساخت راه آهن شمال به سوادکوه آمده بودند ساخته شد . شاید همگان فکر کنند که کوچکترین کلیسا در کشورهای مسیحی وجود داشته باشد اما این کلیسا در شهرستان سوادکوه کوچکترین کلیسا در دنیا به شمار می رود .
بنای تاریخی که نام سازندگانش به زبان ایتالیایی بر سر در کلیسا نوشته شد و هر چند این بنا در سال 1382 از سوی سازمان میراث فرهنگی ثبت شد اما هنوز برای خیلی ها این بخش از تاریخ کشورمان ناشناخته مانده است.
**اسپهبد خورشید ، غار تاریخی بر بلندای طبیعت
از کوچک ترین کلیسای جهان که دور شویم از مسیر تهران به سوادکوه بعد از پل ورسک در منطقه دوآب مقابل ورودی خطیرکوه غار اسپهبد خورشید را می توان دید شاید بتوان این غار را به عنوان دسترس ترین جاذبه تاریخی – طبیعی سوادکوه به شمار آورد .
طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای کهن است که در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهای مسکونی و تدافعی شامل پلکان، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا شده است.
ورودی این طاق و غار که در سال 1335 توسط عده ای از غارشناسان ایرانی کشف شد با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد، حکایتگر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است.
به دلیل سوابق تاریخی، معماری بی نظیر و نقش های گوناگون در سال 1381 به شماره 7839 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
***آبشارهای توصیف ناپذیر سوادکوه
شهرستان سوادکوه که شامل شهرهای آلاشت، زیراب و پل سفید است در مسیرهای روستایی و حتی شهریش جاذبه های طبیعی خاصی دارد که می تواند مسیرهای خوبی برای طبیعت گردی باشد که آبشارهای متعددش را می توان از آن جمله نام برد.
گزو با بیش از 40 متر یکی از آبشارهای سوادکوه است که در 15 کیلومتری شهر زیراب قرار دارد.دیواره سنگی قوسی‌ شکلش یکی از آبشارهای زیبا و متفاوت شمال کشور است که بسیار مورد توجه طبیعت دوستان است .
*** جوارم ، نگین گردشگری در دل جنگل های سوادکوه
اگر دوست دارید که در منطقه‌ای جنگلی‌ اما با امکانات ایمن، اقامتی موقت داشته باشید، پارک جنگلی و منطقه نمونه گردشگری جوارم در 6 کیلومتری شهر زیراب گزینه مناسبی است.
در این پارک جنگلی حدود 400 هکتاری علاوه بر فرصت گذراندن در دل جنگل های شمال کشور می توانید از امکانات اقامتی از قبیل خانه های چوبی جنگلی استفاده بکنید و شبی را بدون غوغا و هیاهوی زندگی شهرنشینی در دل طبیعت بگذرانید.
منطقه حفاظت شده اِساس، روستاهای اَتو، کاکرون، جنگل‌های انجیلی و جنگل بکر و بسیار جذاب هلی‌دار با درختانی کم‌نظیر و میوه‌های جنگلی خاص، پل‌های زیبا و خاص راه‌آهن با معماری بی‌نظیر، قلعه تاریخی کنگلو و بسیاری از مناطق دیگر در سوادکوه وجود دارند که می تواند نقطه خوبی برای سفری چند روزه باشد که در این سفر به نوعی زدن یک تیر و 2 هدف است چرا که با آمدن به سوادکوه هم از طبیعت و هم از آثار تاریخی دیدن می کنید.
2096/1899
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.