اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، عبدالرضا سنگاری روز شنبه در آئین جشن انفال اراضی ملی در منطقه کلارآباد از توابع شهرستان عباس آباد غرب مازندران گفت:سند دار شدن این میزان سطح از اراضی ملی از سال های پیش در قالب اجرای طرح کاداستر در منطقه اجرا شده است.
کاداستر ( Cadastre) یا حدنگاری نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی نقشه‌برداری‌ که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.
این طرح در اجرای اصل 123 قانون اساسی ، قانون جامع حدنگار (کاداستر) که به عنوان طرح جامع کاداستر پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان در سال 93 به وزارت دادگستری ابلاغ و طبق اسناد موجود از فروردین ماه سال 1394 لازم الاجرا شد.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر ضمن قدردانی از همکاری همه جانبه مسئولان ادارات ذیربط در انجام این کار بسیار ارزشمند، گفت : برای اجرای این طرح در غرب مازندران حدود شش میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.
سنگاری با اشاره به مزیت های اجرای طرح کاداستر در منطقه گفت: داشتن سند برای اراضی سبب می شود تا هرگاه فردی ادعای مالکیت اراضی مستثنی را داشته باشد با استعلام از منابع طبیعی کذب بودن ادعای ان فرد مشخص خواهد شد.
وی همچنین از سند دار شدن اراضی ملی ساحلی تا پایان فصل بهار سال آینده خبر داد و گفت که تاکنون حدود 110 کیلومتر از محدوده حریم 60 متری ساحل غرب مازندران سند دار شده و بقیه ان نیز در دست اقدام است.
معاون املاک و کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک مازندران نیز، کاهش دعاوی به دستگاه قضا ، امنیت اقتصادی و کوتاه شدن دست متجاوزان به عرصه های اراضی ملی را از مزیت های اجرای طرح کاداستر اراضی دانست.
نبی الله خواجوندی کیاسری افزود: ثبت این میزان اراضی ملی در قالب شکل گیری یک کارگاه عملیاتی متشکل از نقشه برداران ، کارشناسان و نیز جنگل بانان منابع طبیعی غرب مازندران و همکاری دیگر ادارات انجام شده است.
در پایان نخستین سند تک برگی اراضی ملی در منطقه کلارآباد شهرستان عباس آباد غرب مازندران رونمایی شد.
یک میلیون و 691 هزار هکتار برابر با 70 درصد مساحت استان مازندران را عرصه های طبیعی تشکیل می دهد.
از مجموع مساحت عرصه های طبیعی استان، یک میلیون و 187 هزار هکتار زیر پوشش منطقه ساری و بقیه نیز تحت پوشش منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نوشهر در غرب مازندران قرار دارد.
7078 / 1602/1899
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.