اخبار مرتبط

فرودگاه شهرستان گردشگرپذیر رامسر با قدمتی بیش از50 سال یکی از زیباترین فرودگاه های شمال کشور است که در ضلع شمالی شهر و در حاشیه دریا خزر قرار دارد و طبق اسناد موجود ساخت آن به سال 1342 باز می گردد و باند این فرودگاه به طول هزار و 500 متر و به عرض 45 متر است.
خط پروازی مسیر رامسر - مشهد شرکت هواپیمایی آسمان با سابقه حدود سه دهه فعالیت ، سرانجام در بهمن ماه سال گذشته درست همزمان با سانحه هوایی تهران - یاسوج لغو شد.
پرواز اصفهان - رامسر هم در فروردین امسال برقرار و هواپیمای ایران ایر هفته ای 2 روز به صورت دو طرفه در فرودگاه رامسر نشست و برخاست داشت و سرانجام در اردیبهشت ماه سال جاری هم این پرواز از سوی شرکت هواپیمایی لغو شد.
هواپیمای فوکر 50 شرکت نفت نیز که از تیرماه سال 96 که هفته ای 2 روز اقدام به جابه جایی مسافران خوزستانی و نیز مسافران خارجی حاشیه خلیج فارس در مسیر دو طرفه اهواز - رامسر می کرد سرانجام درآبان ماه همان سال غیر فعال شد.
هم اکنون هفته ای 2 پرواز در مسیرهای دو طرفه تهران - رامسر با همکاری شرکت های هواپیمایی جمهوری اسلامی و نیز آسمان در فرودگاه رامسر برقرار است.
درحالی که رامسر به علت برخورداری از موقعیت های ممتازی نظیرجاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری منحصر بفرد مانند جنگل ، دریا، کوه، جلگه، هتل قدیم ، هتل جدید، تله کابین، کاخ موزه و چشمه های آبگرم از دیرباز به عنوان نگین و عروس شهرهای ایران شهرت داشته در تمامی فصول خاستگاه گردشگران داخلی و حتی خارجی بوده است.
از سوی دیگر هزینه میلیاردی از اعتبارات ملی برای فعال سازی این فرودگاه با توجه به پرواز اندک بین تهران و رامسر هیچگونه توجیه اقتصادی برای فعال بودن فرودگاه این شهر ندارد در حالی که می توان زمینه استفاده مسافران و گردشگران منطقه غرب مازندران و شرق استان گیلان را به خوبی در این فرودگاه فراهم کرد.
مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان پیش از این در گزارشی اعلام کردند که در نوروز سال 95 دست کم سه هزار و 500 مسافر خارجی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز اروپایی از طریق فرودگاه رامسر وارد این شهر شدند.
ازطرفی با توجه به پاسخگو نبودن زیرساخت ها بویژه در بخش حمل و نقل جاده ای همزمان با آغاز سفرهای نوروزی و درپی آن اوج ترافیک بغرنج شهرهای ساحلی غرب مازندران ضرورت دارد، مسئولان ذیربط برای از سرگیری پروازها در فرودگاه رامسر تدابیر ویژه بیندیشند.
مدیر تاکسی فرودگاه رامسر در این باره می گوید این شهر بر خلاف دیگر شهرهای شمال از بیشترین هتل، متل ، مراکز اقامتی ، پذیرایی و حتی جاذبه های طبیعی و گردشگری بهره مند است و به همین خاطر مورد اقبال گردشگران خارجی نیز است.
'شهروز نیاستی ' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز مسائلی مانند مراکز اقامتی ، پذیرایی ، جاذبه های گردشگری و نیز حمل و نقل در ماندگاری مسافران نقش اساسی دارد و نکته دیگر اینکه اغلب مسافران و گردشگران خارجی سعی دارند از جاذبه های طبیعی این منطقه بیشترین استفاده را در کمترین زمان بهره ببرند.
وی ادامه داد: اما دیده شده در برخی از روزها بویژه نوروز بسیاری از مسافران از استان های جنوبی ، مشهد ، اصفهان و شیراز از طریق هوایی وارد رشت می شوند و آن وقت در این فرصت های طلایی باید مسیر رشت - رامسر که درشرائط عادی حدود یکساعت و نیم زمان می برد ، در این ایام حدود هفت ساعت در ترافیک بغرنج وقتشان تلف شود.
این شهروند رامسری گفت: گسترش پروازها در فرودگاه این شهرمزیت های دیگری و آن اینکه اغلب مسافران و گردشگران وقتی که از طریق هوایی وارد این شهر شوند ، علاوه بر آنکه به کاهش ترافیک کمک کرده اند بلکه حضور آن ها سبب رونق اقتصادی قشرهای مختلف از جمله کسبه، بازاریان و دارندگان حمل و نقل عمومی این شهرستان می شود.
مسئول تشریفات هتل های رامسر نیز گفت: امروز جاده های غیرایمن و پرترافیک منتهی به مازندران بویژه غرب این استان ، اغلب مسافران ، گردشگران داخلی و خارجی را رنج می دهد و همین عامل ضربه مهلکی به اقتصاد این منطقه زده است.
محمود صارمی افزود: امسال بویژه در تابستان فرودگاه این شهر نیمه فعال بود ولی مسافران عرب زبان از کشورهای مختلف بویژه عراق استقبال خوبی برای بهره مندی از جاذبه های طبیعی و اقامت در مراکز اقامتی و پذیرایی این منطقه کردند.
وی اضافه کرد: منتهی مهم ترین گلایه آن ها از وضعیت بغرنج ترافیک و لغو شدن پروازها مسیراهواز ، مشهد و دیگر مسیرها در فرودگاه این شهر بود.
وی گفت که خیلی از مسافران از طریق فرودگاه رشت و عده ای هم از طریق فرودگاه نوشهر پس از پیمودن مسیرهای جاده ای پرترافیک وارد این شهر شدند که با نارضایتی آنان همراه بود.
صارمی خواستار برقراری مجدد پروازها در فرودگاه این شهر گردشگرپذیر شد.
فرماندار رامسر هم اعلام کرد بنا به ابلاغ نامه وزیر راه و شهرسازی به شرکت هواپیمایی ایران ایر از مسئولان این شرکت خواسته تا مقدمات برقراری پروازهای رفت و برگشت مشهد - رامسر و اصفهان - رامسر را فراهم کنند
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال نامه یک ماه گذشته وزیر راه و شهرسازی و پی گیری های انجام شده شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز در صدد است تا این پروازها را برقرار کند .
وی اظهار داشت: تا پیش از اجرای کامل طرح توسعه ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر، هیچ مانعی در مسیر نشست و برخاست هواپیمای مانند فوکر 50 و ای تی آر در این فرودگاه وجود ندارد و طبق گزارش ها امنیت پرواز کاملا برقرار است.
فرماندار رامسر ابراز امیدواری کرد که با توجه به فرصت اندک باقی مانده به نوروز 98 و نیز استقبال چشمگیر مسافران بویژه گردشگران خارجی از ناوگان حمل و نقل هوایی برای سفر به این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران این پروازها بزودی برقرار شود.
امسال برای رفع موانع پروازی فروگاه رامسر حدود 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده تا نشست و برخاست هواپیماها در این فرودگاه بدون هیچ مشکلی انجام شود.
مدیرکل فرودگاه مازندران نیز گفت: موضوع برقراری پرواز در مسیرهای اصفهان و مشهد درایام نوروز به شرکت های هواپیمایی پیشنهاد داده شده امیدوارم این پی گیری ها نتیجه دهد.
سعدالله وطن خواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، کمبود ناوگان حمل و نقل هوایی را عامل موثر در کاهش پروازها در فرودگاه های کشور بویژه رامسر دانست و افزود: موضوع دیگر تازمانی که توسعه طرح ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر به طور کامل اجرا نشود چنین مشکلاتی همچنان در فرودگاه این شهر وجود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد که با وعده های داده شده وزیر راه و شهرسازی مشکل موانع اجرایی طرح ملی فرودگاه رامسر حل شود و شاهد گسترش پروازها در این منطقه گردشگرپذیر باشیم .
غرب مازندران دارای 2 فرودگاه یکی رامسر و دیگری نوشهر است.
7078 / 1602/1899
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.