فرودساروقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا کنون از رقم های نخود بومی در دلفان استفاده شده که کاشت، داشت و برداشت آن بصورت دستی و سنتی است.
وی اظهار داشت: با ورود ادوات مکانیزه در سال جاری هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت مکانیزه نخود خواهد رفت و امیدواریم با توجه به مزایای کشت مکانیزه و استقبال نخودکاران آن را در سال های آینده افزایش دهیم.
ساروقی امکان وجین در دستگاه و برداشت با دستگاه کمباین، مقاومت در برابر آفت ها، عملکرد درصدی و کاهش نیروی انسانی را از مزایای کشت مکانیزه نخود دانست و بیان کرد: در سال زراعی گذشته عملکرد رقم های بومی ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده در حالیکه عملکرد نخود اصلاح شده با کشت مکانیزه هزار و ۶۵۰ کیلوگرم در هکتاراست.
وی اضافه کرد: در سال زراعی گذشته ۱۲ هزارتن نخود در دلفان تولید شد در حالیکه با کشت این ارقام جدید  می توان آنرا به ۶۰ هزارتن افزایش داد.
مدیر جهادکشاورزی دلفان از شهرستان دلفان به عنوان قطب مهم تولید نخود در استان و کشور یاد کرد و ادامه داد: در سال زراعی جاری ۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به زیر کشت نخود رفته است.
سارقی تاکید کرد: به سبب نبود صنایع بسته بندی و تکمیلی و مشکلات بازاریابی این محصول با نام دیگر مناطق به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌گردد.
وی بیان کرد: در حال حاضر ۲ واحد بسته بندی حبوبات در شهرستان دلفان فعالیت دارند که عمده ترین مشکل آنان نبود نقدینگی جهت رقابت برای فروش و مشکل بازاریابی است.
 در شهرستان دلفان ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که گندم، جو و نخود از مهمترین تولیدات کشاورزان دلفانی است.
شهرستان دلفان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال استان لرستان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.