مراسم نهمین سالگرد ارتحال مرحوم آیت‌الله ماشاءالله مروجی استاد اخلاق و مؤسس حوزه علمیه باقرالعلوم کوهدشت، امروز، بیستم تیر در کوهدشت برگزار می‏‌شود.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مراسم ارتحال نهمین سالگرد عالم ربانی حضرت آیت‌الله ماشاءالله مروجی، استاد اخلاق و مؤسس حوزه علمیه باقرالعلوم کوهدشت امشب پنجشنبه، بیستم تیرماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع شهرستان کوهدشت برگزار می‌شود.
در پیام آیت‌الله احمد مبلغی، نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری و فرزند آیت‌الله ماشاءالله مروجی به این مناسبت آمده است: «آیت‌الله مروجی از آن‌جا که دل به خدا سپرده بود نوعاً در تعامل با دیگران کلمات و جملاتی سرشار از میل و توجه به پروردگار را بر زبان جاری می‌ساخت.
یاد خدا آن‌چنان در جان او حضور یافته بود و ذکر دوست آن‌گونه به شوق مداومش بدل شده بود که اگر دمی کنارش می‌نشستی بی‌گمان درمی‌یافتی که انگیزه‌ها، اندرزها، راز گفتن‌ها، گریززدن‌ها، اهتمام‌ورزی‌ها و اولویت‌پردازی‌های او در سخنانش به‌صورت مدام بر توجه به خدا و توجه دادن به خدای یگانه متمرکز است. 
در ادامه این پیام آمده است: راز و نیاز و دعا فصل‌های مکرر و پیوسته زندگیش بودند و در فواصلی مشخص و تکرار شونده هم‌چون شب‌های جمعه و قدر، که حایز اهمیت بزرگ معنوی هستند، شوقی وصف‌ناپذیر و شیداگونه را در وی بر می‌انگیختند.
برای آن‌که بتواند شب‌های جمعه را، به بیداری و شب زنده‌داری سپری کند، از پیش تدارکات لازم را می‌دید و دل‌مشغولانه و پیش‌اندیشانه به استقبال این زمان‌های خاص و ویژه برای عبادت می‌شتافت.
مشخصاً از بعدازظهر پنج‌شنبه‌ها اطرافیان در جریان کوشش ذهنی و بدنی او برای ایجاد آمادگی جهت درک شب جمعه قرار می‌گرفتند، من خود بارها دیده بودم که او در روز نماز می‌خواند و دعا می‌کرد تا خداوند توفیق بیدار ماندن و عبادت کردن در شب را به او عطا کند».
یادآور می‏‌شود، آیت‌الله شیخ ماشاالله مروجی در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در محله‌ چهار چنار بروجرد، در یک خانواده‌ مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود. پدرش، مرحوم آقا شیخ جواد، در شمار مردان نیک و سرشناس بروجرد بود.
وی برای کسب تحصیلات ابتدایی وارد مکتب‌خانه شد و در محضر هبت‌الله حیدری خواندن و نوشتن را آموخت، وی برای کمک به معیشت خانواده مدتی به کار و فعالیت مشغول شد.
آیت‌الله مروجی سال ۱۳۴۰ خورشیدی به پیشنهاد آیت‌الله کمالوند به کوهدشت مهاجرت می‌کند.
این روحانی وارسته پس‌از حدود نیم‌ قرن سکونت در کوهدشت، منشأ کارهای بزرگ و خوبی برای مردم این منطقه بوده‌ است و در سال ۱۳۴۰ حوزه‌ علمیه باقرالعلوم(ع) شهرستان کوهدشت را تأسیس کرد.
 مؤسس حوزه علمیه باقرالعلوم شهرستان کوهدشت لرستان در سال ۸۹ در یکی‌از بیمارستان‌های قم به دیار معبود شتافت.

انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.