در ادامه این مطلب آمده است: زمانی که نام استانی در زمره مناطق محروم قرار گیرد بدین معناست که از تمام جوانب محروم است.
محرومیت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، آموزش، بهداشت و درمان هر کدام خصوصیات و شرایط خاص خود را دارد، که سخت ترین و بدترین حالت آن محرومیت از نعمت سلامت است!
سلامت برای هر اجتماع نه تنها یک نیاز بلکه یک اصل است. اصول ریشه های یک جامعه هستند که سایر نیازها بعد از آن یا از خود آن اصل شکل می گیرند.
اصل سلامت در کنار امنیت مهم ترین شاخص های توسعه ی پایدار هستند و اصولا حفظ سلامت خود نوعی امنیت محسوب می شود. امنیتی که نه مردم و نه هیچ سازمان مردم نهاد بلکه دولت مسئول ایجاد آن به طور عادلانه برای آحاد جامعه است.
اما در نسبت این تفاسیر به استانی که در آن زندگی می کنیم، تنها جنبه ای که با توسعه های زیر ساختی چند سال اخیر خود، لرستان را از یوغ محرومیت رهایی بخشیده، مقوله ی سلامت است.
بهداشت و درمان استان لرستان طی چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیری به ویژه در توسعه ی زیرساختها بوده است.
در واقع توسعه ی زیرساختی مقدمه و شروع محرومیت زدایی است و مادامی که زیرساختهای لازم ایجاد نشوند با ماهرترین و متخصص ترین نیروهای انسانی نیز راه به جایی نخواهیم برد.
به نظر می رسد دانشگاه علوم پزشکی لرستان این مسیر را به خوبی آغاز کرده و یقینا در شرایطی به سرانجام خواهد رسید که سیاست های حاکم بر این دانشگاه که متولی سلامت جامعه ی استان است، تداوم داشته باشند.
از مهم ترین برنامه های توسعه محور این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد: شروع ساخت 184 پروژه با دامنه ی دربرگیری خانه های بهداشت،پایگاه ها و مراکز جامع سلامت شهری و روستایی به انضمام ساختمان های اداری که تا به امروز 88پروژه ی آن به بهره برداری رسیده است و مابقی به زودی تکمیل می شوند.
برنامه ساخت یک مرکز آموزشی درمانی و دو بیمارستان با زیربنای جمعا نزدیک به 110 هزار متر مربع که تا کنون رشد فیزیکی چشمگیری داشته اند.
تجهیز مراکز درمانی به مدرن ترین امکانات تا حدی که نه تنها نیاز مردم استان بلکه نیاز بیماران استانهای هم جوار را برآورده می کند از جمله راه اندازی مراکز شیمی درمانی، رادیوتراپی، اندوسونوگرافی و تشخیصی بیماریهای ریه.
جلب نظر خیرین سلامت برای ورود به رفع مشکلات بهداشت و درمان مردم که با تکمیل بیمارستان های دلفان و رومشکان به اعتباراتی بالغ بر 6000میلیارد ریال خواهد رسید
این که دیگر در صعب العبورترین مناطق استان برای حل مشکلات درمانی مردم با وجود بالگردهای اورژانس هوایی جای هیچ نگرانی باقی نمانده است و دهها مورد دیگر…
علاوه بر این موارد نباید فراموش کنیم مادامی که امکانات تخصصی و زیرساخت های لازم فراهم نباشد آمار پزشکان متخصصی که پس از گذراندن دوره ی طرح خدمتی لرستان را ترک می کنند قابل توجه خواهد بود.
و اما بعد بهترین دیدگاه مدیریتی دیدگاه توسعه محور یا به تعبیری آینده نگر است. نگاهی که در آن رشد و تعالی جامعه غایت نهایی است. پس وقتی این نوع از دیدگاه در دانشگاه علوم پزشکی لرستان به وجود آمده است چه بهتر که از تداوم آن حمایت کرده و حتی به سایر دستگاه های اجرایی استان بسط داده شود.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی سنگ نوشته
7269/6060
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.