مصطفی ده پهلوان روز یکشنبه با اشاره به جزئیات این کشف، گفت : در ادامه کاوش های باستان شناسی گورستان نو یافته عصرآهن ۲ و ۳ قره تپه سگزآباد بوئین زهرا، تصمیم بر این گرفته شد که تمامی تمرکز پروژه کاوش بر ترانشه ۱۲ گورستان نویافته مورد اشاره باشد و بتوان گاهنگاری دقیق و درستی از این گورستان ارائه کرد و به درک بهتری از شیوه ها و سنت های تدفین دوره های یاد شده برسیم.
وی افزود: بررسی های انسان شناسی جسمانی و پژوهش های ژنتیک، باستان جانور شناسی، سنت های تدفینی نادر و شواهد غنی حاکی از تعاملات و پیوند های فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دور دست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی ـ فرهنگی حکومت هایی از قبیل آشور و حوزه های فرهنگی غرب، شمال و شمال غرب ایران دارد.
این باستان شناس با بیان اینکه در کاوش ترانشه ۱۲ در تابستان ۱۳۹۷، در گورستان شرقی قره تپه شواهد مهمی از ۴ لایه تدفین بر روی هم و در سطح گسترده ای به دست آمد تصریح کرد: به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار مالی مورد نیاز کاوش در لایه های زیرین امکان پذیر نبود و هنوز اطمینانی از لایه های بیشتر تدفین و خاک بکر حاصل نشده بود.
وی خاطر نشان ساخت : در تابستان سال ۱۳۹۸ برای آگاهی از ماهیت این گورستان و تکمیل فرآیند پروژه، کاوش در ترانشه ۱۲ از سر گرفته شد.
ده پهلوان با اشاره به این نکته که در این گورستان گورها جهت خاصی ندارند و حاشیه آنها با چند رج خشت احاطه شده اظهار داشت : بدون استثناء در تمامی گورها بقایای جانورانی از قبیل بز، گوسفند نابالغ، گاو، شتر و اسب به دست آمد که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد.
او افزود: در این گورها اشیاء دیگری از قبیل مهرهای استوانه ای، زیورآلات فلزی، سفالی و سنگی و ظروف سفالی متعلق به دوران آهن ۲ و ۳ وجود داشت که برخی از این ظروف از گونه ظروف آشپزخانه ای بزرگ هستند که در گورستان های عصر آهن همزمان به ندرت مشاهده می شوند و دیگ های سفالی پخت و پز که به تدفین جنین و نوزادان اختصاص یافته اند.


سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه در روند کاوش در این ترانشه و در عین ناباوری با لایه پنجم تدفین نیز مواجه شدیم، گفت: در این لایه پیکر یک اسب سان به دست آمد که به دلیل تراکم لایه های تدفینی کاوش در بافت این لایه امکان پذیر نشد و به فصل آینده موکول شد.
ده پهلوان در ادامه افزود: در این کاوش ۳۵ مهر استوانه ای از نوع مهرهای محلی و ایالتی آشوری به دست آمد که نشان از جایگاه قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد.
تاریخ گذاری مطلق یافته ها با کمک موسسه باستان شناسی دانشگاه ورشو و دانشگاه آکسفورد انجام گرفت و نتایج آن مهر تأئیدی بر تاریخ گذاری نسبی مواد فرهنگی عصر آهن ۲ و ۳ این محوطه از ۱۰۵۰ تا ۸۲۰ پیش از میلاد است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی تصریح کرد : در میان یافته های این گورستان مهره های زینتی از جنس آنتیموان با خلوص بالای نود درصد به دست آمد که گویای پیچیدگی کارگاه های فلزکاری این عصر است.
سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به این نکته تاکنون بر روی یافته های این گورستان ۱۵ پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در حوزه های باستان شناسی، باستان سنجی و مرمت در حال انجام و مقالاتی در دست انتشار است ابراز امیدواری کرد : نتایج علمی این پروژه بتواند سهم مهمی در روشن ساختن ابهامات دانش باستان شناسی عصر آهن ۲ و ۳ شمال فلات ایران داشته باشد.
او خاطرنشان ساخت : بخش عمده ای از توجه و توان هیأت کاوش صرف آموزش مهارت های فنی و عملی دانشجویان در کاوش ها و بررسی های باستان شناختی از قبیل، عکاسی حرفه ای در حین کاوش، طراحی فنی یافته ها، نقشه برداری، حفاظت و مرمت، شیوه های درست نمونه برداری یافته ها برای بررسی های آزمایشگاهی، باستان جانور شناسی، انسان شناسی جسمانی و ... شد.


ده پهلوان در پایان یادآور شد هیأت کاوش در گورستان قره تپه سگزآباد آمادگی خود را برای انجام همکاری های علمی میان رشته ای با متخصصان داخلی و خارجی در راستای باستان زمین شناسی، انسان شناسی جسمانی و فرهنگی (ژنتیک، تغذیه، بیماری های کهن)، باستان جانورشناسی، باستان گیاه شناسی، باستان سنجی (به ویژه فلزگری کهن، تولید و توزیع زیورآلات کهن) اعلام می دارد.
 منطقه سگزآباد از توابع شهرستان بوئین زهرا در ۵۵کیلومتری جنوب مرکز استان قزوین واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.