محمد قاسمی روز یکشنبه در همایش تعاملی و آموزشی هیئت های نظارت بر انتخابات استان قزوین افزود: برگزاری انتخابات سالم و پرشور در کشور از اهمیت، جایگاه و حساسیت خاصی برخوردار است و این حساسیت در انتخابات پیش رو با توجه به اتفاقات اخیر بسیار مشهودتر است.

وی یادآورشد: در هر جایگاهی که هستیم باید تلاش کنیم که یکی از ارکان مهم انتخابات که همان حضور حداکثری مردم است، محقق شود و نباید به گونه ای عمل کنیم که دشمنان نظام از عملکرد برای دستیابی به مقاصد شوم خود و ضربه زدن به پایه های مستحکم نظام مقدس جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنند.

دادستان قزوین تاکید کرد: طی چهل سال گذشته دشمن از هیچ دسیسه و توطئه ای علیه این نظام دریغ نکرده است و در وقایع اخیر نیز به خوبی این موضوع نمایان بود که به بهانه افزایش قیمت بنزین، دشمنان برای زیر سوال بردن خدمات نظام و حاکمیت در راستای اهداف شوم خود استفاده کردند، ولی با درایت رهبر و حضور به موقع مردم در صحنه این توطئه دشمن نیز خنثی شد.

به گفته وی این به معنی پایان دشمنی آنان نیست و بدون شک برای خدشه دار کردن امنیت انتخابات آینده و کمرنگ جلوه دادن حضور مردم برنامه دارند.

قاسمی امنیت در انتخابات را مهم برشمرد و افزود: اگر امنیت در جامعه فراهم نشود یقینا فعالیت های اجتماعی با اخلال مواجه می شود و در انتخابات آتی نیز دشمن برای خدشه دار کردن امنیت انتخابات برنامه ریزی کرده است، از این رو تحقق امنیت در انتخابات وظیفه همه دستگاه ها است و باید در این خصوص به سهم خود ایفای نقش کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآورشد: فضای انتخابات باید رقابتی باشد تا در شرایطی برابر همه کسانی که به عنوان کاندیدا تایید صلاحیت شده‌اند، بتوانند به رقابتی سالم بپردازند و از ظرفیت های قانونی استفاده کنند و همه باید در ایجاد فضای رقابت سالم انتخاباتی تلاش کنیم.

وی اظهار داشت: شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی در تمامی انتخابات ها نظارت استصوابی دارد و این شورا یکی از کارآمدترین نهادهای نظارتی در نظام است و وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست و همه قوا باید کمک کنند تا این شورا به اهداف خود دست یابد و دفاتر هیئت نظارت شورای نگهبان در استان ها به عنوان نماینده این شورا وظیفه سنگینی برای دستیابی به اهداف مورد نظر دارند و افزایش اعتماد مردم نسبت به شورای نگهبان با عملکرد ناظران این شورا میسر می شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه نظارت های های دقیق و مستمر در سلامت انتخابات بسیار موثر است، افزود: در روند برگزاری انتخابات عملکرد صحیح هیئت های نظارت امکان هرگونه تخلف را کاهش می دهد و حضور به موقع، رصد موضوعات، بی تفاوت نبودن نسبت به مسائل مختلف از سوی اعضای هیئت های نظارت در رسیدن به اهداف بسیار حائز اهمیت است.

قاسمی تاکید کرد: یکی از راه های پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، برخورد به موقع با تخلفات است، لذا هیئت های نظارت در مستند سازی تخلفات باید به خوبی عمل کنند و به همین خاطر مستند سازی از تخلفات و جرائم باید در دستور کار اعضای هیئت های نظارت باشد.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب تاکید داشتند، آراء مردم حق الناس است و ناظران به عنوان امانتدار مردم و ناظر بر انتخابات مجلس باید به گونه‌ای عمل کنند که هم امیدواری در جامعه را افزایش دهند و هم سلامت انتخابات را تضمین کنند.

دادستان قزوین با بیان اینکه مردم باید در انتخاب نمایندگان خود آگاهانه عمل کنند، افزود: مردم از بین کاندیدای تایید صلاحیت شده باید نمایندگانی را برای قانون گذاری برگزینند که در تراز "گام دوم انقلاب" باشند و ما باید فضایی ایجاد کنیم تا مردم در کمال آرامش و سلامت، نمایندگان اصلح خود را، خود انتخاب کنند.

قاسمی اظهار داشت: دستگاه قضایی استان قزوین همانند گذشته با جدیت در بحث انتخابات ورود پیدا کرده و ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی و همچنین کارگروه رصد فضای مجازی را تشکیل و جلساتی را برگزار کرده که مصوبات خوبی با نگاه پیشگیرانه نیز داشته است و بر اساس قانون دادستان در هیئت های اجرایی عضویت دارد و حضور مدعی العموم تضمین کننده سلامت انتخابات خواهد بود و انتظار این است همه با دستگاه قضایی در راستای برگزاری انتخاباتی سالم، پرشور و با حضور حداکثری مردم همکاری مناسب داشته باشند.

دادستان قزوین گفت: سامانه ارتباط پیامکی شهروندان با دادستانی نیز در قزوین راه اندازی شده و مردم می توانند تخلفات و جرائم انتخاباتی را در صورت مشاهده از طریق شماره پیامک 09392658006 و یا لینک ارتباطی @dadsetaniqazvin  در پیام رسان سروش جهت بررسی و پیگیری به این سامانه اطلاع رسانی کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.