مدیر کل دامپزشکی استان قزوین روز شنبه با اعلام این خبر افزود: با توجه به اهمیت بیماری نیوکاسل در طیور صنعتی و بومی که به عنوان یکی از مهمترین بیماری‌های دامی در کشور شناخته می شود، اجرای طرح واکسیناسیون رایگان در روستاهای استان قزوین به صورت آشامیدنی آغاز شد.

حمید زینالی افزود: این واکسیناسیون با هدف افزایش سطح ایمنی طیور بومی علیه این بیماری و در نهایت قطع چرخه تکثیر ویروس و انتقال به طیور صنعتی انجام شده است.

وی ظهار داشت: تقریبا همه پرندگان در سنین مختلف به این بیماری مبتلا می‌شوند که در برخی موارد بدون بروز علائم و نشانه موجب مرگ طیور شده است.

زینالی خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری دهیاری‌ها و بخشداری‌ها به صورت رایگان انجام می شود تا سرمایه‌های مزارع صنعتی و تولید کنندگان گوشت و تخم مرغ به خوبی حفظ شود.

این مسئول گفت: مرحله دوم واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل در بهمن ماه و مرحله سوم نیز در اردیبهشت ماه سال آینده اجرایی می‌شود.

نیوکاسل از بیماری های مسری طیور است.

خروج ترشحات از بینی، اسهال آبکی سبز رنگ و بدبو، از دست دادن اشتها، ناراحتی گیجی و خواب آلودگی، صدای ناله و خس خس، ت پیچ خوردگی سر و گردن به یک سمت بدن. ورم سر و گردن از علائم این بیماری به شمار می رود. 

 انتقال بیماری به طور طبیعی از راه ترشحات، فضولات، امعاء و احشاء پرندگان آلوده و نیز تماس آنها با طیور سالم صورت می‌گیرد و دستگاه گوارش و تنفس پرندگان به طور طبیعی مرکز اصلی انتقال و حامل بیماری است.

حمل و نقل مرغ های زنده به خصوص آنها که بیمار بوده اند، می‌تواند یکی از عوامل انتقال این بیماری از محلی به محل دیگر باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.