مهدی زندیه روز چهارشنبه در نشست استانی زیست فناوری شتابگری در خدمت کشاورزی مدرن، سلامت و محیط زیست، افزود: امروزه کمربند سبز و باغ‌های قزوین به مقدار زیادی از بین رفته یا در بسیاری از امور دیگر مشکلات متعددی ایجاد شده است که فناوری شتابگری را می‌توان برای حل آنها مورد استفاده قرار داد.  
وی اضافه کرد: مسائل بیوتکنولوژی، میکرو ارگانیسم‌ها و پالایش‌های توامان آب و خاک همگی از جمله مواردی هستند که می‌توانند در صحنه پهناور قزوین با ظرفیت‌های بالای کشاورزی و صنعتی موثر باشند.  
زندیه با تاکید بر نقش ارزنده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از طرح‌های تحقیقاتی این حوزه ادامه داد: در تمام این حوزه‌ها می‌توان با تشکیل یک بسیج علمی حرکت‌های هدفمندی را در این جهت انجام داد.  
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه نیز در این نشست گفت:اهداف این نشست تحلیل و تشریح تقسیم کار ملی برای استان قزوین، معرفی امکانات و توانمندی‌های دانشکده کشاورزی، تبادل نظر برای بسترسازی شبکه فعالان در حوزه زیست فناوری در هر منطقه و تبادل نظر در خصوص رصد دانش و آینده نگاری در حوزه زیست فناوری هر منطقه است.  
حامد مازندرانی زاده افزود: بر مبنای سند ملی تقسیم کار زیست فناوری به هر کدام از دانشگاه‌های مادر کشور وظایفی سپرده شده که دانشگاه امام نیز یکی از این دانشگاه‌ها است.  
وی اضافه کرد: با این کار تکلیف مشخص است و هر فردی می‌داند برای حوزه کاری و مطالعاتی خود به کدام دانشگاه مراجعه کند.  
مازندرانی زاده افزود: در قالب این سند سه وظیفه به دانشگاه امام خمینی(ره) شامل بهبود ژنتیکی میکرو ارگانیسم‌ها و گیاهان مهم اقتصادی ناحیه البرز مرکزی و دشت‌های مرتبط برای تولید ترکیبات ارزشمندی چون پروتئین نوترکیب انسانی آلبومین و اینترفرون گاما و زهکشی زیستی با استفاده از گونه‌های گیاهی و میکروارگانیسم‌ها برای دفع آب مازاد و آلاینده‌های خاک سپرده شده و همچنین پالایش توامان آب و خاک در کاربرد پساب‌های شهری و کشاورزی با استفاده از روش‌های زیست شهری و در نهایت طراحی و ساخت تراشه‌های الکترونیکی زیستی برای جداسازی سلول‌های سرطانی در حال گردش در خون بر وظیفه این دانشگاه نهاده شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.