اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی «هادی مظفری» در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت منیر فرمانفرمائیان نوشت: روز 22 تیرماه سال 1397 بود. روزی نو و تازه برای هنرمندان تجسمی این سرزمین. منیر فرمانفرمائیان بانوی بزرگ نقاشی ایرانی با مقرنس هایش، در ساختمان جدید محک، نه تنها حال بچه های سرطانی، که حال همه آنهایی را که گمشده ای به نام امید دارند، خوب کرد. منیر 96 ساله را با آمبولانس آورده بودند و از روی فرش قرمز جلو بیمارستان با آمبولانس برگرداندند به خانه اش، تا شاید آرام ترین خواب زندگی اش را آن شب کنار تابلو نقاشی که بچه های محک به او هدیه کرده بودند، تجربه کند.
در ادامه پیام تسلیت مظفری می خوانیم: آیینه ها چشم و چراغ تاریخ اند. گویی از دل تاریخ سر بر کرده اند به تماشای ما امروزیان. وقتی دستان هنرمندی نقشی بی بدیل می زند از این تکه های درخشان، انگشت حیرت به دهان می نگری که: تاریخ من ... هویت من... زندگی امروز من ...
مظفری در ادامه پیام خود آورد: بانوی هنرمند منیر فرمانفرمائیان، از آن دست هنرمندانی است که حلقه اتصال هنری چندصد ساله را به اندیشه ها و سبک های مدرن هنری گره زده است. بانو فرمانفرمائیان هنر طراحی فرش را از دل سنت یاد گرفت و آن را با آموخته های مرکز هنرهای آوانگارد پاریس درآمیخت تا آنچه محصول هنر اوست در چشم مردمان هنردوست مقبول افتد.
مدیر کل هنرهای تجسمی افزود: درگذشت منیر فرمانفرمائیان این بانوی هنر ایران را به خانواده او، خانواده هنرهای تجسمی و خانواده بزرگ مردم ایران تسلیت می گویم و می دانم که آثار او بخش بزرگی از حافظه تصویری هنری و گنجینه هنر معاصر ایران است. حال او آرام ترین خواب خود را تجربه می کند، خوابی ابدی. روحی آرام برای او آرزو می کنم.
منیر شاهرودی فرمانفرمائیان شامگاه روز گذشته در 97 سالگی به دلیل کهولت سن در تهران درگذشت.
فرمانفرمائیان در سال 1301 در قزوین به دنیا آمد. وی را هندسه‌گراترین هنرمند عصر حاضر ایران می دانند که مجموعه آثارش در بیش از نیم قرن، پیوسته میان اشکال منظم و ریتمیک هنرهای سنتی و رویکردهای انتزاعی مدرن سیر کرده‌ است.
فرمانفرمائیان از هنرمندان تأثیرگذار عرصه هنرهای تجسمی بود و آثار هنری ماندگاری را در دوران حیات، از خود به جای گذاشت.
6012
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.