اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی قزوین، سردارمهدی محمودی روز پنجشنبه به مناسبت هفته پدافند غیرعامل افزود: نیروی انتظامی در شرایط و بحران های مختلف نقش محوری در برقراری نظم و امنیت دارد به همین منظور رعایت اصول پدافند غیر عامل در اولویت های برنامه کاری این نیرو قرار دارد.
این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در این مورد فرموده اند که اگر محافظت نظامی (پدافند غیرعامل) نباشد، تمامی دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی و علمی و سیاسی در یک نصف روز هدر می رود.
وی با اشاره به تقسیم بندی تهدید در ادبیات استراتژیک به تهدیدات طبیعی و غیر طبیعی یا انسان ساخت، گفت: در تعریفی که از پدافند غیر عامل شده است در واقع موضوع پدافند غیر عامل تهدیداتی با منشا دشمن است و منشا طبیعت را در قالب مدیریت بحران و حوادث طبیعی دنبال می کنند.
فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین یادآور شد: با توجه به وجود تهدیدات بالقوه دشمنان و خطراتی که متوجه کشور بوده و همچنین تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی توجه به پدافند غیر عامل امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل یعنی پیش بینی و برنامه ریزی، و آمادگی برای واکنش سریع است، اظهار داشت: سرمایه گذاری در پدافند غیرعامل تضمینی برای آسایش و آرامش و از جمله موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات است.
سردار محمودی تصریح کرد: نهادینه سازی اصول پدافند غیرعامل، شناخت محیط و تدوین راهبردها، سیاست ها، کاهش آسیب پذیری زیرساخت ها و مراکز حیاتی، حساس و مهم، ارتقای عزم ملی، در خصوص رعایت اصول پدافند غیر عامل و تولید دانش فنی و بهره گیری از فن آوری های مناسب و روزآمد کشور از مهم ترین موضوعات در پدافند غیر عامل اشت.
وی افزود:امروزه پدافند غیرعامل به عنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات، مدنظر اکثر کشورهای جهان قرار دارد و حتی کشورهای برخوردار از توان نظامی بسیار بالا به این موضوع به صورت ویژه ای توجه دارند.
فرمانده انتظامی استان قزوین با اشاره به اینکه کاربردی ساختن اصول پدافند غیرعامل جامعه را در برابر تهدیدات مصون ساخته و باعث کاهش آسیب پذیری ها خواهد شدخاطر نشان کرد: با توجه به موقعیت راهببردی کشور کسب این توانمندی از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و توان عملی نیـروهای مسلح هر کشور به رعایت اصول راهبردی (آمادگی آفندی و پدافندی) در مواقع بحرانی بستگی دارد.
2 تا 8 آبان ماه هفته پدافند غیرعامل نام گذاری شده است.
پدافند غیرعامل به مجموعه اقدام های دفاعی غیرمسلحانه گفته می شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدها و اقدام های نظامی دشمن می شود.
6104*3013
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.