کتاب «تکاپو برای آزادی» توسط انتشارات عروج منتشر شد؛ که به روایتی دیگر از انقلاب مشروطه ایران می پردازد.

کتاب «تکاپو برای آزادی» توسط انتشارات عروج زیر نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منتشر شد.

به گزارش جماران، این کتاب 309 صفحه ای روایت دیگری از انقلاب مشروطه ایران را در 10 فصل به قلم علیرضا ملایی توانی بیان کرده و «تبیین عوامل وقوع انقلاب مشروطه»، «جنبش عدالتخانه»، «گذار از عدالت به آزادی» و «تأملی در ناکامی مشروطه ایرانی» از جمله عناوینی است که برای فصل های این کتاب انتخاب شده است.

در مقدمه ای که ملایی توانی بر این کتاب نوشته آمده است:«شاید این کتاب بیشتر داستان تلاش نخبگان ایرانی باشد که از بستر تحولات واقعی جامعه ایران که به علت تنگناها و موانع ساختاری چنانکه باید نمی توانست در گذار از خودکامگی به آزادی خواهی مشارکت گسترده داشته باشد، سر بر آوردند. این انقلاب اساسا نه یک انقلاب اجتماعی، بلکه یک انقلاب نخبگانی به شمار می رفت».

در صغحه 36 این کتاب به این موضوع اشاره شده که ناصرالدین شاه دانش های نو را در ایران قدغن کرد و در ادامه  آمده است:«این موانع نتوانست در برابر سیل مدرنیته مقاومت کند. اندیشه ها و ارزش های نو از طریق رسانه های جمعی مانند روزنامه، کتاب و رساله های انتقادی، پست و تلگراف به ایران راه یافت و به تدریج، نگاه نو گرایان را به خود و جامعه خود تغییر داد. در 1864م./1243ش. نخستین خط تلگراف در ایران کشیده شد و طی سه سال خطوط فرعی آن گسترش یافت. در سال های منتهی به انقلاب مشروطه، شبکه ارتباطی تلگراف بسیاری از نقاط ایران را به یکدیگر و همچنین، ایران را به جامعه جهانی وصل کرد و با تسهیل مبادله اخبار و اطلاعات، شناخت جهان را افزایش داد».

تکاپو برای آزادی

آدرس فروشگاه های انتشارات عروج جهت خرید حضوری

مرکزی: خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران بین 12 فروردین و فخر رازی، پاساژ ظروفچی پلاک  1296

تلفن: 66493081

شماره 1: خیابان انقلاب، زیر پل حافظ، جنب فروشگاه برک

تلفن: 66706833

همچنین آثار چاپ شده حضرت امام خمینی(س) را می توانید [ اینجا  ] ببینید.

برای خرید الکترونیکی آثار حضرت امام و منشورات مؤسسه چاپ و نشر عروج نیز می توانید به [ اینجا ] مراجعه کنید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.