پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره شعر یار و یادگار؛

کمساری: اندیشه امام فراعصری است

یازدهمین دوره جشنواره سراسری شعر یار و یادگار با معرفی 20 اثر برگزیده در حسینیه جماران به کار خود پایان داد.

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره سراسری شعر یار و یادگار در حسینیه جماران برگزار شد و برگزیدگان این دوره از جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار جماران، جت الاسلام و المسلمین علی کمساری، سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، در این مراسم گفت: باعث خوشحالی است که پس از یک سال تعطیلی جشنواره یار و یادگار به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، امسال شاهد برگزاری محدود این جشنواره هستیم.

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره شعر یار و یادگار -1

وی با بیان اینکه این جشنواره یکی از دلبستگی ها و علایق بنده است، افزود: من پایه گذار این جشنواره نبوده ام و در زمان معاون فرهنگی اسبق مؤسسه این جشنواره پایه گذاری شده است. در سه چهار دوره اخیر این جشنواره از یک جشنواره چند موضوعی به جشنواره شعر تبدیل شد و رشد و بالندگی بیشتری به لحاظ کمی و کیفی پیدا کرد. ان شاء الله این نهالی که در سالیان نه چندان دور غرس شد روز به روز ثمرات بیشتری بدهد.

کمساری تأکید کرد: ما اعتقاد داریم بهترین وسیله برای معرفی امام و اندیشه امام به نسل جوان و نوجوان، زبان و بیان هنر است و در میان همه رشته های هنری شاید شعر به دلیل ویژگی هایی که دارد یکی از رساترین، ماندگارترین و تأثیرگذارترین اشکال هنری در کشور ما باشد. همچنان اندیشه امام می تواند با این زبان معرفی شود.

وی اظهار داشت: اندیشه امام یک اندیشه ماندگار فراعصری است و در ظرف زمان و مکان نمی گنجد و هزاران هنرمند در سراسر جهان می بینیم که به امام و اندیشه امام دلبسته هستند. این اندیشه همچنان می تواند تأثیرگذار، جریان ساز، تحول آفرین و امیدساز باشد و تمدن سازی کند. همان گونه که تاکنون امت سازی کرده، اندیشه امام از این به بعد هم می تواند امت سازی و تمدن سازی کند؛ چرا که اندیشه امام ملهم از اندیشه ناب دینی است که ریشه در اندیشه الهی و اسلامی دارد.

سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ادامه داد: در دوره جدید مدیریت مؤسسه اعلام کرده ایم که اصلی ترین اقدام ما در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه خواهد بود و از اولویت پژوهش محوری به سمت رویکرد فرهنگی، هنری و رسانه ای تغییر جهت خواهیم داد. چون اعتقاد داریم ما به شدت نیاز به برقراری ارتباط و تخاطب با نسل امروز داریم. ان شاء الله در دوره جدید به همت همکاران ما و با مشارکت و همراهی و هدایت اهالی فرهنگ و هنر شاهد ظهور و بروز فعالیت ها و اقدامات متنوع تر، گسترده تر و تأثیرگذارتری باشیم.

وی یادآور شد: امروز به واسطه هژمونی رسانه ای که در بخش رسانه های مجازی به وجود آمده، هنر و ادب و شعر دارد از کارکرد رسانه ای فاصله می گیرد. یعنی خود شعر که در گذشته یک کارکرد رسانه ای داشت، امروز برای زنده ماندن و شنیده شدن نیاز به استفاده از یک ابزار مدرن به نام رسانه های جدید و شبکه های مجازی دارد. این واقعیت هایی است که وجود دارد و طبیعتا باید با استفاده از همه این ظرفیت ها در راستای ترویج فرهنگی دینی و انقلابی و اندیشه امام گام برداریم.

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره شعر یار و یادگار -1

به گزارش خبرنگار جماران، محمدامین عادلانی، معاون فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز در این مراسم گفت: جشنواره یار و یادگار به مناسبت سالگرد درگذشت مرحوم حاج احمد آقا و به همت مدیران سابق مؤسسه راه اندازی شد که از پیشکسوتانی که در برگزاری این برنامه در سنوات گذشته همت کرده اند تشکر می کنم.

وی در خصوص اهمیت این جشنواره اظهار داشت: این جشنواره ابتکار بسیار ارزشمندی بود. زبان شعر باعث می شود نکاتی که نمی شود وصف کرد را با یک شعر مناسب وصف کرد و از این جهت من تشکر می کنم از کسانی که این ابتکار و خلاقیت را داشتند که این جشنواره را برگزار کنند. امیدوارم این برنامه با همت شعرا و اساتید ادامه داشته باشد و راه و یاد و نام امام و یادگاران امام با همت شما همچنان در جامعه زنده بماند.

اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره شعر یار و یادگار -2

به گزارش خبرنگار جماران در پایان مراسم برگزیدگان یازدهمین دوره جشنواره سراسری شعر یار و یادگار به شرح زیر مورد تقدیر قرار گرفتند:

در بخش کتاب شعر، این جشنواره تنها یک برگزیده داشت و کتاب «سکوت جرم قوافی نیست» اثر محمدسعید میرزایی مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش فراخوان شعر نیز 19 برگزیده به شرح تقدیر شدند:

علی فردوسی/ اصفهان

سیداحمد شهریار/ پاکستان

ندا نوروزی/ تهران

عاطفه خرمی/ قم

سمانه خلف زاده/ قم

سجاد سامانی/ تهران

مرضیه فرمانی/ گیلان

مریم کرباسی/ اصفهان

زهرا سادات هاشمی گلپایگانی/ قم

فاطمه افشاریان/ تهران

اعظم سعادتمند/ قم

رضا یزدانی/ قم

سید محمدجواد میرصفی/ قم

سجاد شاکری/ تهران

فاطمه سلیمان پور/ قم

مرتضی حیدری آل کثیر/ خوزستان

محمدحسین ملکیان/ اصفهان

حامد خاکی/ تهران

عارفه دهقانی/ تهران

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.