معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اعلام کرد: موارد روزانه بستری در بیمارستان های استان از میزان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر رسیده و موارد بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، سه رقمی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اعلام کرد: در روزهای نخست سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ورودی بیمارستان ها هستیم؛ به گونه‌ای که آمار دو رقمی این شاخص، در چند روز نخست سال به سه رقمی افزایش یافته و بیم موج چهارم کرونا به دنبال افزایش سهل‌انگاری‌ها را افزایش داده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، اورنگ ایلامی افزود: در ۲۴ تا ۴۸ ساعت گذشته بالاترین رقم ورودی به بیمارستان ها را  در شیراز و دیگر شهرها داشته ایم؛ ضریب اشغال تخت ICU بیمارستان های مرجع در حال حاضر بالای ۸۵ درصد و در آستانه تکمیل شدن است.

وی اضافه کرد: آمار جانباختگان کرونا نیز تا حدودی در حال افزایش است و میزان بستری ها نیز حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است؛ به گونه ای که موارد روزانه بستری در بیمارستان های استان از میزان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر رسیده و موارد بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، سه رقمی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز  با اشاره به گردشگر پذیر بودن و ورود تعداد زیادی مسافر به استان که در افزایش موارد ابتلا و بستری موثر بوده است، اظهار کرد: همچنین گسترش موارد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا موسوم به کرونای انگلیسی در کشور نیز یکی دیگر از عوامل افزایش ورودی بیمارستان ها به شمار می رود؛ چرا که نوع جهش یافته کرونا سرعت گسترش و سرایت بالاتری دارد.

ایلامی ادامه داد: عامل سوم نیز ساده انگاری و کاهش حساسیت و توجه عمومی، حضور در مراسم ها و دورهمی هاست که در این آیین ها پروتکل های بهداشتی کمتر رعایت می شود، هم اکنون شاهدیم فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک کمتر مورد توجه قرار می گیرد و مجموعه این عوامل باعث شده با افزایش موارد ورودی به بیمارستان ها، موارد بستری در بخش های کووید۱۹ و بخش های مراقبت ویژه و در پی آن افزایش مرگ و میر مواجه باشیم.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت تخت های بیمارستان ها استان محدود است و تجربه پیک سوم کرونا را داریم، ممکن است این ظرفیت اشباع شود؛ کادر درمان نیز بیش از ۱۳ ماه است در راستای ارایه خدمت به بیماران کووید۱۹ تلاش می کنند و در روزهای تعطیل نوروز نیز دور از خانواده و در بیمارستان ها و مراکز درمانی حضور داشته اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ظرفیت تخت های ایجاد شده استان برای رسیدگی به بیماران کووید ۱۹ در استان را حدود دو  هزار تخت از مجموع ۱۰ هزار تخت در استان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰۰ تخت که حدود ۴۰ درصد تخت ها را شامل می شود، اشغال شده که برای شروع یک پیک کافی است و با توجه به سرعت بالای شیوع کرونای انگلیسی، با خطر مواجهه با یک موج سهمگین مواجهیم.

ایلامی اضافه کرد: در کنار مردم، تمام سازمان های مرتبط و نهادهای نظارتی باید دست در دست هم برای جلوگیری از شیوع بیشتر کروناویروس مشارکت کنند؛ مردم پروتکل های بهداشتی را و از حضور در تجمع‌ها و سفرهای غیرضروری خودداری کنند، همچنین مبادی گردشگری کنترل و تجمعات در اماکن عمومی کنترل شود.

او یادآور شد: لازم است تمامی نهادها و سازمان ها برای کنترل این روند مشارکت کنند در غیر این صورت شاهد بروز موج چهارم کرونا با شدت بیشتری هستیم.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.