مدیر عامل سازمان حمل‌ و نقل مسافر شهرداری شیراز چهارشنبه ۱۳آذرماه در آیین آغاز به کار شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز در پایانه مسافربری درون‌شهری ترمینال شهید کاراندیش گفت: ترویج کتابخوانی از راه‌های مهم توسعه فرهنگ شهروندی است.

مسعود حسن‌شاهی با بیان اینکه  تاکسیرانان با ارتباط گسترده‌ای که با عموم مردم دارند، می‌توانند نقش مهمی در این حوزه داشته باشند، افزود: بسیاری از شهروندان، بخش مهمی از اوقات خود را در وسایل حمل و نقل عمومی می‌گذرانند و کتابخوانی زمینه مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت آنها فراهم می‌سازد.

وی بر لزوم برنامه‌ریزی جدی در این عرصه تأکید کرد و ابراز داشت: ۳۰ اتوبوس درون‌شهری به‌منظور انتقال پیام‌های شهروندی با استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری به مانیتور مجهز شده‌اند؛  همچنین امروز در  ۳۰ تاکسی به صورت آزمایشی با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز کتابخانه‌های سیار راه‌اندازی شد.

حسن‌شاهی ادامه داد: پس از دریافت بازخوردهای این طرح، تا پایان سال تعداد بیشتری از تاکسی‌ها به این کتابخانه‌های در گردش مجهز می‌شوند.

سرپرست اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در معرفی این کتاب‌ها گفت: کتاب‌های این کتابخانه‌ها با مضامین مختلف و در حوزه‌های مختلف شعر، طنز، تربیتی و داستان کوتاه انتخاب شده‌اند تا شهروندان در سفرهای کوتاه‌مدت بتوانند از آنها استفاده کنند.

حسن دهقان افزود: کتابخانه‌های تولیدشده از جنس روکش خودروها و با کیفیتی انتخاب شده‌اند که به راحتی در معرض دید مسافران قرار گیرند.

وی ادامه داد:در حال حاضر شبکه از ۳۰ تاکسیران داوطلب ایجاد تشکیل شده است و در ادامه با دریافت بازخوردها و بررسی‌های کارشناسانه، تاکسی‌های بیشتری به این طرح خواهند پیوست.

شبکه‌سازی اصناف طرح جدی شیراز برای پایتختی کتاب ایران است

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این مراسم شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز را یکی از طرح‌های جدی شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران عنوان کرد.

مهدی امیدبخش اضافه کرد: شهروند محوری در امور فرهنگی و ترویجی حرف اول و آخر را می زند و شیراز با شبکه‌سازی اقشار و صنوفِ دوستدار کتاب این امر را به واقعیت نزدیک کرده است.

در این برنامه، کتابخانه سیار در ۳۰ تاکسی نصب شد و تاکسیرانان با دریافت لوحی به شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز پیوستند.

پیش از این گروه‌ها و اصناف مختلف از جمله سالمندان، پاکبانان، آتش‌نشانان، دانش‌آموزان، نابینایان، نامه‌رسانان، رستوران‌ها و کافه‌داران نیز از طریق معاونت فرهنگی شهرداری به این شبکه پیوسته‌اند.

طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و تاکنون چهار دوره متوالی آن برگزار شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.