رضا اردکانیان روز پنج‌شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی آب رسانی به شهرستان زرین دشت در استان فارس افزود: در این راستا اهتمام جدی و برنامه ریزی همه جانبه از سوی نهادهای زیرمجموعه وزارت نیرو در تمام مناطق کشور ضروری است.

اردکانیان همچنن بر لزوم تصویب سند سازگاری با کم آبی تاکید کرد و با اشاره به گذشت ۲۰ ماه از تصویب سند سازگاری با کم‌آبی در دولت گفت: این سند در استان‌ها با جدیت هر چه زودتر تدوین شود.برخی از استان‌ها از برنامه عقب هستند که مسوولان استانی باید هر چه سریع‌تر برنامه‌های میان‌مدت و بلند مدت را ارائه دهند.

وزیر نیرو خدمات توسعه و تامین آب در سالهای بعد از انقلاب را برشمرد و افزود: در طول ۳۴ سال بعد از انقلاب اسلامی ۹۰۰ هزار نفر جمعیت روستاها از آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند ، از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر به این تعداد اضافه شده و از خدمات آب بهره‌مند شدند.

این مقام مسوول تاکید کرد: این خدمات علی‌رغم مشکلات مالی و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور رقم خورد و استمرار دارد.

در سفر امروز (هفتم آذر ۹۸) وزیر نیرو به استان فارس، طرح آبرسانی به شهرستان زرین‌دشت کلنگ زنی شد، این طرح نیز با اجرای ۴۱ کیلومتر خطوط انتقال، احداث یک باب مخزن پنج هزار متر مکعبی و با ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز خواهد شد.

با احتساب فعالیت‌های عمرانی که از تیرماه ۹۸ تا کنون برای این طرح انجام شده، پیش‌بینی می‌شود در صورت تامین اعتبار این طرح تا پایان سال ۹۸ و زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسد، بنابراین دور از انتظار نیست که حداکثر تا چهار ماه آینده آب سد رودبال به زرین دشت برسد.

سد مخزنی رودبال به ارتفاع ۵۱ متر از نوع خاکی با هسته رسی در شرق استان فارس قرار دارد و با ۸۲ میلیون متر مکعب ظرفیت آبگیری، حجم مخزن بخشی از آب آشامیدنی شهرستان‌های داراب، زرین دشت، فسا و استهبان را تامین می کند، میزان آب ذخیره شده در این سد هم اکنون حدود ۶۱ میلیون متر مکعب است.

این سد که در کیلومتر ۱۹ جاده داراب - استهبان جنب روستای پل شکسته و در فاصله ۲۵۳ کیلومتری شهرستان شیراز واقع شده، آب کشاورزی حدود چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت مرکزی داراب را تامین می‌کند.یکی دیگر از اهداف احداث سد مخزنی رودبال، تامین آب صنعتی مجتمع پتروشیمی در حال احداث داراب، فسا و استهبان است.

شهرستان زرین دشت به مرکزیت حاجی‌آباد در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده‌ است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.