قاسم پاک نژاد، دوشنبه در همایش نقش و اهمیت پدافند غیرعامل در صنعت و بازرگانی در شیراز افزود: استحکام بخشی و توجه اساسی به زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه اقتصاد از مولفه‌های مهم پدافند غیر عامل است.
وی بیان داشت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و فشارهای اقتصادی، استحکام بخشی، توجه اساسی به زیرساخت‌ها با هدف پویایی اقتصاد، افزایش بازدارندگی و پیشگیری از تهدیدها از اهمیت ویژه‌ای در پدافند غیر عامل برخوردار است.
او ادامه داد: راهبرد مناسب در پدافند غیر عامل، مقاومت در برابر سختی‌هاست که با رعایت مولفه‌ها و موارد اصولی، فنی و تعریف شده در پدافند غیرعامل مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد.
پاک نژاد اضافه کرد: توجه به تولید داخلی و بومی، جلوگیری از ورود کالاهای غیر ضروری، جلوگیری از اشاعه فرهنگ خود تحریمی، حمایت از سرمایه‌گذار، جذب سرمایه و بهره‌گیری از فناوری روز در عرصه صنعت و تولید از دیگر مباحث مهم در پدافند غیر عامل است.

مدیران صنایع فارس، برای مصون سازی واحدهای خود اقدام کنند

معاون توسعه مدیریت منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم در این همایش گفت: مدیران صنایع این استان ضمن توجه به اهمیت آموزش، نسبت به مصون‌سازی واحدها و دارایی‌های خود در مقابل آسیب‌ها و تهدیدها که هر روز چند برابر و جدیدتر می‌شوند، اقدام کنند.
روح‌الله ملک‌پور، هدف نهایی پدافند غیرعامل را برقراری سلامت و تامین امنیت آحاد جامعه دانست و افزود: امروزه پدافند غیرعامل یکی از راهبردهای اساسی مصون سازی کشور، پیش‌بینی و پیشگیری از تهدیدها و حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی نظام برای رسیدن به توسعه پایدار و همه جانبه کشور است.
وی ادامه داد: پدافند غیرعامل پشتوانه اقتدار ملی است که با بکارگیری اصول و الزامات آن می‌توان به حفاظت زیرساخت‌ها و کاهش آسیب‌پذیری، تسهیل مدیریت در زمان تهدید و افزایش پایداری کشور در مقابل انواع تهدیدها مبادرت ورزید.
او اظهار کرد: حفظ، حراست و صیانت از صنایع استان و کشور به عنوان یکی از مهمترین زیر ساخت‌ها، اهمیت پرداختن به موضوع پدافند غیرعامل را دوچندان می‌کند.
معاون توسعه مدیریت منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس بیان داشت: ضرورت دارد که سازمان‌های متولی و مرتبط عضو کارگروه صنعت، تمام آسیب‌های ممکن را شناسایی و مشخص کرده تا آمادگی کاملی بر اساس نوع فعالیت، شرح خدمات و میزان ارتباط خود با دیگر دستگاه‌ها برای مقابله با تهدیدها داشته باشند.

ملک پور، همچنین موضوع ذخیره‌سازی مواد غذایی و کالاهای اساسی را برای استفاه در مواقع اضطراری بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: به همین سبب همکاری در تامین، تجهیز و به‌روزرسانی انبارهای مورد نظر نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدام نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.
اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابه جایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفا و سازه‌های امن است.
در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.