پروژه‌های نصب هزار دستگاه کنتور فهام به منظور ایجاد جایگاه ارتباطی متناسب با بخش کشاورزی و نظارت بر مصرف انرژی در این بخش، احداث شرکت پالایش سپهر پارسیان برای تولید اتان و استحصال گازهای مخلوط صنعتی، احداث شرکت کربنات سدیم کاوه ، احداث واحد صنعتی شرکت کاغذ زاگرس و احداث فاز دوم کارخانه سیمان خاکستری نی‌ریز، از ۲۳ پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در استان فارس هستند.
از دیگر پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در استان فارس می‌توان به احداث واحد صنعتی شرکت کاغذ سبز خرامه، احداث واحد صنعتی و بسته‌بندی عسل و تولید ملکه توسط شرکت ملکه زنبور عسل کازرون، احداث هتل پنج ستاره رز، احداث مرکز فرهنگی سعدی، احداث هتل سه ستاره، احداث اقامتگاه سنتی، احداث سد تاخیری تغذیه‌ای تنگ خمار فسا و احداث قطعه اول تونل شهید باقری در محور لامرد – خنج است.
همچنین احداث سالن در مجموعه حجاب شیراز، پروژه تولید و مصرف ایمپلنت‌های داخلی به جای نمونه خارجی، پروژه تولد و مصرف الکترودهای قلبی، پروژه‌ تولید و مصرف تیغه‌های دراماتوم داخلی به جای خارجی، احداث راه‌آهن جهرم-لار، احداث باند دوم محور فسا-داراب، احداث باند دوم راه‌ کوار-فیروزآباد، بهسازی راه اصلی فیروزآباد-قیر و خنج، احداث فاز اول صنایع آلومینیوم جنوب برای تولید شمش آلومینیوم و توسعه فاز اول مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد برای تولید کنسانتره آهن-گندله آهن و آهن اسفنجی از دیگر اولویت‌های اقتصاد مقاومتی در استان فارس هستند.
در سند پیشران توسعه استان فارس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مسئول پیگیری مستمر روند اجرای کامل ۲۳ پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی تا حصول نتیجه انتخاب شده است.

بخش‌های مختلف سند پیشران توسعه فارس 
سند پیشران توسعه استان فارس در سه بخش مجزا شامل «راهبردها و سیاست‌های عمومی» و «پروژه‌های عمرانی، طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری منتخب  در ۲۹ شهرستان استان» است که به منظور مستندسازی، امکان پیگیری و نظارت بی‌وقفه بر روند اجرای مصوبات و تکالیف معین شده برای دستگاه‌های اجرایی، مدیران واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه‌گذاری تهیه شده است.
از محورهای مهم سند پیشران توسعه فارس می‌توان پیگیری برای اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، اجرای کامل ۲۳ پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی استان فارس، اجرای دقیق برش‌های استانی تعداد ۷۶ پروژه اولویت‌دار و سایر پروژه‌های موثر و پیشران مرتبط با ۱۹ دستگاه اجرایی کشور و تلاش درجهت تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام توسط تمامی دستگاه های مشمول اشاره کرد.
احصای میزان مطالبات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی استان ازدستگاه‌های دولتی به منظور پیگیری درجهت تأدیه و یا تهاترمطالبات مذکور با بدهی واحدهای موصوف به دیگر دستگاههای دولتی، ایجاد و راه اندازی کلینیک تخصصی تعیین تکلیف بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی با هدف کمک به فعالیت واحدهای فعال وتعیین تکلیف واحدهای راکد و افزایش ظرفیت واحدهایی که با ظرفیتی کمتر از ظرفیت اسمی واقعی خود فعالیت دارند از دیگر محورهای سند پیشران توسعه فارس است.
همچنین در این سند بر لزوم پیگیری مستمر برای اجرایی شدن اولویت‌های اقتصادی ۲۰ گانه وزارت کشور در سال ۱۳۹۸  توسط استانداری و دستگاه‌های اجرایی مرتبط تاکید شده است.
بابک دین‌پرست معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در ۲ مرحله سفر به استان فارس به ۲۹ شهرستان این استان سفر کرد و از ۱۵۹ طرح و پروژه شامل مهمترین طرح‌ها و پروژه‌های منتخب اقتصاد مقاومتی، عمرانی نیمه تمام و طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری بازدید و مسایل و مشکلات مرتبط با آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.
ماحصل این بازدیدها و بررسی‌ها در ۲ نشست مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (ستاد مدیریت راهبری اقتصاد مقاومتی) و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس مطرح و تصمیمات لازم درجهت حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی، واحدهای تولیدی وطرح های عمرانی اتخاذ شد.

سند پشران توسعه فارس مبنای عمل دولت برای رفع موانع تولید
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در ارتباط با سند پیشران توسعه استان فارس گفت: در ۲ هفته به ۲۹ شهرستان استان فارس سفر و از نزدیک واحدهای تولیدی بسیاری را بازدید کردم که در پی آن ۲۲۰ مورد از موانع و مشکلات سدراه تولید این استان شناسایی شد که بر بنای آن سند پیشران توسعه این استان تهیه و به استاندار فارس ابلاغ شده است تا بر مبنای آن مشکلات این واحدها سریعا برطرف شود.
بابک دین‌پرست با بیان اینکه سند پیشران توسعه فارس نه محدودیت دارد و نه ثابت است، افزود: بندهای عمومی این سند بر اجرای اولویت‌های وزارت کشور، طرح‌های اقتصاد مقاومتی و هفت تکلیف فرمانداران تاکید دارد.
وی هفت تکلیف مشخص برای فرمانداران استان در این سند را شامل حل مشکلات واحدهای تولیدی تملک شده، واحدهای تولیدی راکد، واحدهای تولیدی مشکل‌دار و بحرانی، واحدهایی که بیش از ٦٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و واحدهایی که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی دارند، اعلام کرد.
معاون وزیر کشور تاکید کرد: عملکرد فرمانداران در پایان سال بررسی و از سه فرماندار برتر تقدیر می‌شود.
وی ادامه داد: سند پیشران توسعه فارس مبنای عمل دولت برای رفع موانع تولید و سرعت بخشی به اتمام طرح های عمرانی این استان خواهد بود.

ارسال گزارش عملکرد فارس در ارتباط با اقتصاد مقاومتی به وزیر کشور 
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز هفته گذشته پس از رونمایی از سند پیشران توسعه استان فارس با اشاره به ظرفیت‌های این استان برای توسعه، گفت: این استان بهترین دانشگاه‌ها، صنایع، تجار، مدیران و بخش خصوصی را دارد و از هر عاملی که می‌تواند این ظرفیت‌ها را ترکیب و موجب هم‌افزایی آنها شود باید استفاده کرد.
وی افزود: بنده به عنوان معین استان فارس در حوزه اقتصاد مقاومتی از تمام اختیارات خود استفاده می‌کنم و از این نظر هیچ مانعی نیست.
وی با تأکید بر اینکه استاندار فارس باید گزارش عملکرد دستگاه‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی را هر سه ماه یکبار به وزارت کشور گزارش کند، گفت: از ظرفیت نمایندگان استان هم برای پیشبرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی باید بهره ببریم.
وزیر کشور با اشاره به تدوین سند پیشران توسعه استان فارس افزود: شرط لازم برای تحقق این سند عزم و اراده مسئولان است و بدون تعارف اگر این اراده نباشد هیچ سندی نمی‌تواند موجب توسعه شود.
۹۲۵۴/۱۸۷۶
 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.