محمود حجتی   پنجشنبه شب در جریان سفر خود به استان فارس در بازدید از بزرگترین مزرعه شیرین بیان کشور در شهرستان اقلید و در جمع خبرنگاران ، این  فعالیت را نو، ابتکاری و قابل تقدیر خواند و افزود: این طرح از نظر نوع کاشت و هم از نظر نظام کشت که با همکاری مسئولین و مردم عشایر منطقه به سرانجام رسیده است در سطح کشور بی نظیر است .

وزیر جهاد کشاورزی افزود: این کشت برای اولین بار در کشور انجام شده و امروز نزدیک به ۱۰۰ هکتار از این مزرعه ۲۰۰ هکتاری زیر کشت شیرین‌بیان رفته است .

وی به سازگاری و خاستگاه منطقه با این نوع کشت و همچنین ارزش فوق‌العاده زیادی که ریشه شیرین بیان دارد اشاره کرد و گفت:تولید شیرین بیان  در جهت تامین نیاز صنعت داخل  نقش مهمی دارد.

 حجتی توسعه این نوع کشت را در کشور خواستار شد و افزود: امید است در آینده بتوانیم مراحل تکمیل فرآوری این محصول که شامل شیره گیری و پودر گرفتن را که امروزه کشورهای توسعه یافته آن را انجام می‌دهند، در داخل کشور انجام دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی : تولید انبوه شیرین بیان و صادرات آن به جهت ارزآوری در رونق اقتصاد کشور موثر است

 وی با بیان اینکه این محصول در صنعت داروسازی کشور کاربرد زیادی دارد، افزود: تولید انبوه شیرین بیان و صادرات آن به جهت ارزآوری در رونق اقتصاد کشور موثر است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به اینکه  این گیاه   بومی منطقه می‌باشد و بسیار کم آب بر است، توسعه این نوع کشت، فشار چرای بی رویه دام را از مراتع کشور کم می کند و در حفظ منابع طبیعی تاثیر مطلوب دارد.

حجتی افزود: دولت نیز با پشتیبانی علمی، فنی و همچنین تامین برق و نشاء مورد نیاز و ارائه تسهیلات، از افرادی که قصد فعالیت در چنین کشتی را دارند حمایت خواهد کرد.

این طرح با مساحت ۲ هزار و ۳۳۱ هکتار برای کشت گیاه دارویی شیرین بیان در سطح ۱۸۵ هکتار با اعتباری ۵۶۰۰ میلیون ریال از اعتبارات اشتغال روستایی وعشایر و ۲۴۰ میلیون ریال از محل یارانه کشت ایجاد شده است.

در ادامه این سفر همچنین،طرح احداث کارخانه کشت و صنعت صبح امید زاگرس در زمینه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان با ظرفیت ۴۵ هزار تن در زمینی به مساحت ۱۵ هزار مترمربع در بخش مرکزی اقلید آغاز شد.

میزان سرمایه گذاری این کارخانه ۱۲ میلیارد تومان با اشتغالزایی مستقیم ۲۰ نفر عنوان شده است.

شهرستان اقلید در ۲۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

 ۹۷۷۲/ ۶۱۱۳

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.