علی‌رغم گذشت دو سال از مکاتبات میراث فرهنگی لارستان، دریافت مجوز رسمی موزه آیت‌الله آیت‌اللهی این شهرستان همچنان در پیج و خم بروکراسی اداری گیر افتاده و به سرانجام نرسیده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سال 92 فاز نخست موزه آیت‌اللهی لارستان شامل نسخ خطی و چاپی آثار مرحوم آیت‌الله سید عبدالعلی آیت‌اللهی، همزمان با دومین سالگرد وفات آن عالم ربانی و با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح شد .

فاز دوم این موزه که محل نگهداشت نسخ خطی علمای بزرگ، مجموعه‌ای دست خط، لباس شخصی، قاب‌های نفیس خوشنویسی مرحوم آیت‌اللهی و برخی از علمای بزرگ شهرستان لار محسوب می‌شود، سال 93 به بهره‌برداری رسید اما علی‌رغم گذشت حدود شش سال از عمر این موزه اما هنوز مجوز آن صادر نشده است .

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با اشاره به ظرفیت‌های مستقر در این موزه، خاطرنشان کرد: موزه مرحوم آیت‌اللهی از جمله موزه‌های مطرح در سطح کشور است که توانسته تا حدودی نسل جوان را با روحانیت آشنا کند که بدانند روحانیت تنها روی منبر رفتن نیست .

سیما علویه ادامه داد: اخلاق و منش و ایجاد وحدت بین شیعه و سنیان این شهرستان در شمار مهمترین ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت‌الله آیت‌اللهی محسوب می‌شود .

وی به موقعیت قرارگیری موزه در این شهرستان هم اشاره و عنوان کرد: موزه مرحوم آیت‌اللهی درشهر قدیم لار و حسینیه اعظم این شهر ساخته شده است.در ضلع شمالی این حسینیه که توسط مرحوم آیت اللهی ساخته شده است بارگاه و مرقد ایشان، ضلع غربی موزه، ضلع جنوبی سالن مراسم‌های ملی و مذهبی و در زیر زمین کتابخانه و مرکز اسناد تعبیه شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان با بیان اینکه این موزه برای بازدید عموم آزاد و رایگان است، افزود: این موزه تمام حلقه‌های سنی را به هم ربط می‌دهد .

علویه همچنین با بیان اینکه متولی موقوفه این موزه اولاد ارشد ذکور مرحوم آیت‌اللهی است، در پاسخ به چرایی عدم ثبت این موزه در لیست موزه‌های مجوز دار کشور، گفت: طی دو سال گذشته مکاتبات زیادی برای دریافت مجوز این موزه انجام شده که مستندات آن همگی در اداره متبوع موجود است اما متاسفانه به دلیل کوتاهی‌های انجام شده هنوز این موضوع حل نشده است .

مسئول امور داخلی موزه مرحوم آیت‌اللهی لار اظهار کرد: با قول‌های مساعدی که از مسئولین میراث فارس گرفته‌ایم، امید است که تا پایان امسال مجوز این موزه دریافت شود .

علویه ساعت بازید از موزه فوق را ساعت 8 صبح تا اذان مغرب اعلام و خاطرنشان کرد: هم‌‌اینک 10 مجموعه دار خصوصی در شهر لار مشغول به فعالیت هستند که پنج مجموعه دار، مجموعه خود را به موزه تبدیل کرده‌اند .

وی با بیان اینکه حداقل کاری که میراث فرهنگی می‌تواند برای این مجموعه داران انجام دهد، اعطای مجوز فعالیت است، گفت: با فرهنگسازی و تعامل ایجاد شده بین میراث فرهنگی و مجموعه داران، فرآیند اداری صدور مجوز موزه سنگ این شهرستان در حال انجام است .

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان تاکید کرد که مجموعه‌داران علاوه بر حمایت دولت نیاز به تامین امنیت فکری برای دریافت مجوز دارند .

مدیر امور موزه‌های میراث فرهنگی فارس نیز در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: پرونده صدور مجوز موزه مرحوم آیت‌اللهی در اداره‌کل موزه‌های کشور در دست بررسی است.

محمدمهدی نجفی ادامه داد: طرح توجیهی و محتوایی این موزه در یک کمیسیون بررسی خواهد شد و در صورت تایید همه جنبه‌های مختلف امکان دریافت صدور این موزه، پروانه به استان ارسال خواهد شد .

وی ابراز امیداوری کرد که در صورت تایید طرح توجیهی ، احتمالا پروانه موزه شخصی مرحوم آیت‌الله آیت‌اللهی لار تا یک هفته آینده ارسال می‌شود.

آیت‌الله سید عبدالعلی آیت‌اللهی امام جمعه فقیه لارستان در طول زندگی خویش علاوه بر تبلیغ، ارشاد و تربیت شاگردان در وحدت، اتحاد و مجاهدت خستگی ناپذیر، نقش موثرو ارزنده ای داشت .

وی فرزند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید عبدالمحمد آیت‌اللهی نوه مرحوم آیت اله حاج سید عبدالحسین  نجفی لاری بود که در سال 1299 شمسی در شهر مذهبی جهرم دیده به جهان گشوده و درسال 1353 به لار عزیمت و تا سال 1308 شمسی در لار ایام پربار زندگانی را سپری می‌کنند که پس از مبارزات پدر بزرگوار حکومت وقت منزل ایشان را مورد تهاجم و غارت قرار داده و والد معظمشان به شیراز تبیعد می‌شوند که ایشان نیز به ناچار به همراه خانواده به این شهر مهاجرت می‌کنند .

حضرت آیت‌الله آیت‌اللهی پس از کسب فیوضات از محضر علما و مجتهدین بزرگ در قم و نجف به درجه اجتهاد نائل شد. مبارزات آن عالم فقید، برضد استبداد و ظلم حاکمان وقت، زبانزد خاص و عام بوده است.

آن مرجع عالیقدر در روز جمعه 19 خرداد ماه 1391 در سن 92 سالگی به ملکوت اعلی پیوست.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.