رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان از اجرایی شدن طرح ساماندهی درختان جنگلی در 30 هزار هکتار از اراضی این شهرستان اجرا خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، مجاهد مهدی علیشاهی شنبه 22 تیر در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح شناسایی و ثبت درختان  کهنسال جنگلی برای نخستین بار در شهرستان استهبان، گفت: این طرح با هدف ساماندهی و حفاظت  و احیای درختان قدیمی و نیز جلوگیری از تخریب این درختان اجرا می‌شود.

وی افزود: این اقدام به همت کارشناسان اداره منابع طبیعی این شهرستان و با مشارکت مردم و گروه‌های مختلف مردمی در این شهرستان در حال انجام است .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان با اشاره به تهیه بانک متمرکز اطلاعاتی از این درختان، اظهار کرد: در این طرح اطلاعات توصیفی و مکانی درختان جنگلی پراکنده در اراضی زراعی و باغات از قبیل موقعیت مکانی، قطر تاج، و ارتفاع جمع آوری و ثبت می‌شود.

علیشاهی افزود: این داده‌ها بصورت لایه‌های اطلاعاتی در سیستم جی آی اس جهت بررسی‌های بعدی ثبت می‌شود.

وی یادآور شد: در راستای اجرای این طرح تاکنون 550 اصله درخت جنگلی شامل ارس و بنه و بادام کوهی شناسایی شده و قرار است در کل اراضی کشاورزی و باغی این شهرستان نیز به اجرا گذاشته شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در صورتی که این درختان در اراضی مستثنیات افراد قرار گرفته باشد از مالک زمین جهت حفاظت از این درختان ارزشمند تعهد گرفته خواهد شد .

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده یک قانون حفاظت و حمایت از ذخائر ژنتیکی کشور گونه‌های بنه و ارس جز ذخائر ارزشمند ژنتیکی بوده و قطع آنها مطلقا ممنوع است .


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.