اخبار مرتبط

حمید دبیری جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: شهرستان های لارستان، گراش ، ممسنی، قیر و کارزین، خنج، داراب و زرین دشت شهرستان هایی هستند که مقابله با پوره های ملخ صحرایی با آنها در حال انجام است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد:شهرستان های گراش و ممسنی نسبت به سایر شهرستان ها دارای تراکم بیشتری از ملخ هستند و مبارزه با این آفت در این شهرستان ها بیشتر از مکان های دیگر در جریان است.
وی با بیان اینکه از اوایل امسال تاکنون بیش از سه هزار و 400 هکتار از اراضی فارس سم پاشی شده است افزود: طی دو روز اخیر بیش از 300 هکتار از اراضی استان فارس سمپاشی شده است لیکن رصد و پایش مزارع و منابع طبیعی استان فارس همچنان ادامه دارد.
او در خصوص سمپاشی در مناطق نیز عنوان کرد: برخی از مناطقی به علت سختی در جابه جایی تجهیزات، سمپاشی به صورت دستی و با استفاده از سمپاش پشتی صورت می گیرد که حضور مردم و کمک به نیروهای جهاد کشاورزی برای کنترل پوره های ملخ صحرایی بسیار حائز اهمیت است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار داشت: ادوات مبارزه با پوره ها و ملخ صحرایی در استان فارس به صورت روزانه در اختیار شهرستان ها قرار می گیرد و با توجه به تمهیداتی که در استان در نظر گرفته شده است کمبودی در استان فارس در این زمینه وجود نخواهد داشت.
وی به کشاورزان هشدار داد: با توجه به اینکه پوره های ملخ صحرایی به مزارع استان نزدیک می شوند باید رصد و پایش مزارع بیشتر از قبل مورد توجه باشد و اگر امکان همکاری با نیروهای جهاد کشاورزی برای مقابله با این آفت را دارند همکاری های لازم را با آنان انجام دهند.
دبیری اضافه کرد: مقابله در عرصه های منابع طبیعی با ملخ های صحرایی ادامه دارد و طی هماهنگی های صورت گرفته مقرر شد نیروهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس به نیروهای جهاد کشاورزی برای مقابله با ملخ های صحرایی کمک کنند.
پیشتر وزیر جهاد کشاورزی طی دو نامه به وزیر کشور به طور مجدد 30 میلیارد تومان اعتبار جدید و همکاری استانداری ها و فرمانداری ها برای تخصیص تجهیزات مبارزه با ملخ صحرایی را خواستار شد.
محمود حجتی در این نامه خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی نوشت: هجوم ملخ صحرایی از کشورهای همسایه بخش وسیعی از استان های جنوبی کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، خوزستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و کرمان را در برداشته است که امنیت غذایی و پایداری عرصه های طبیعی کشور را با تهدید جدی مواجه کرده است.
وی افزود: متاسفانه اعتبار تصویب شده تکافوی اقدامات و مدیریت یکپارچه مقابله و کنترل آفات مذکور را نمی دهد بنابراین خواهشمند است با طرح و تصویب اصلاح بند 1 تصویب نامه مذکور به مبلغ 300 میلیارد ریال مشتمل بر 150 میلیارد ریال هزینه ای و 150 میلیارد ریال تملک دارایی سرمایه ای در هیات وزیران اقدامات لازم را به عمل آورید.
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفته بود: از دهم بهمن ماه پارسال تاکنون بیش از 205 هزار هکتار از مناطق آلوده استان های جنوبی با ملخ صحرایی مبارزه شیمیایی انجام شده است.
سعید معین نمینی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از بهمن ماه پارسال تاکنون 145 مورد ریزش ملخ صحرایی در شش استان جنوبی ( خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و فارس) داشته ایم که تعداد 135 مورد آن مربوط به 35 روز گذشته (از بیستم فروردین ماه تاکنون) است.
نمینی ادامه داد: براساس اعلام ' فائو' باید تا خرداد ماه امسال در سطح 250 تا 300 هزار هکتار از زمین های ایران با ملخ های صحرایی مبارزه انجام شود.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
ع.پ
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.