اخبار مرتبط

دکتر عبدالرسول همتی دوشنبه با اشاره به پویش ملی کنترل فشار خون به خبرنگار ایرنا گفت: با اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در استان فارس و با کمک مراقبان سلامت در کنار پزشکان خانواده، استان فارس در زمینه شناسایی این بیماران در کشور پیشگام است و تاکنون حدود 277 هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناسایی شده اند.
معاون بهداشت و دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا همچنین با بیان اینکه برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور با ابتکار وزیر بهداشت و با توجه به ضرورت های حوزه سلامت کشور آغاز شده است گفت: بر اساس یافته های پژوهش های علمی حدود 30 درصد جمعیت بالای 30 سال کشور مبتلا به فشار خون هستند.
همتی با اشاره به اینکه استان فارس در این زمینه نسبت به سایر استان ها در جایگاه بهتری قرار دارد افزود: پایش های انجام شده نشان می دهد از هر سه نفر جمعیت کشور، یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و مطلب نگران کننده این است که از همین تعداد، چیزی حدود 40 درصد، از بیماری خود اطلاع نداشتند و نیمی از افرادی که از فشار خون خود اطلاع داشتند و تحت درمان بودند، دارو استفاده نمی کردند، بنابراین کار اجرای این پویش ملی حساس تر و سنگین تر می شود.
این مقام مسئول حدود 50 درصد جمعیت کشور را مربوط به افراد بالای 30 سال عنوان کرد که در این پویش ملی، نیمی از این افراد، به عنوان جمعیت هدف تعیین شده است، این جمعیت معادل حدود 20 میلیون نفر در کشور و حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در استان فارس است.
وی همچنین ادامه داد : دراستان فارس حدود 57 درصد جمعیت هدف شناسایی شده اند اکنون دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناسایی 43 درصد باقی مانده را بر عهده دارد و نسبت به سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور، پیشگام است.
همتی در مورد روند شناسایی این افراد، توضیح داد: این افراد با اطلاع رسانی، آگاه سازی و آموزش پزشک و مراقبان سلامت، به پایگاه ها و مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و از فشار خون خود آگاه می شوند و مراقبت های لازم را دریافت می کنند.
اجرای پویش ملی شناسایی و مقابله با فشار خون بالا از 27 اردیبهشت همزمان با روز جهانی قلب و فشار خون آغاز می شود و تا 15 تیر به مدت شش هفته ادامه دارد.
در استان فارس هزار خانه بهداشت، 500 مرکز و پایگاه جامع سلامت، هزار پایگاه پزشک خانواده و پایگاه های سیار در اجرای این طرح، مشارکت دارند.
6113 /1876
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.