اخبار مرتبط

دکتر سید علی اکبر صفوی چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بررسی واکنش ها به استعفای وزیر امور خارجه ایران نکات مهمی را یادآوری می کند و این که با شنیدن خبر استعفای دکتر ظریف چه کسانی در سراسر جهان و در داخل کشور خوشحال شدند و چه کسانی ابراز نگرانی کردند.
وی افزود: مایه افتخار بود که رژیم صهیونیستی از استعفای وزیر امور خارجه ایران ابراز خوشحالی کرد و متاسفانه برخی نیز در داخل کشور به دنبال تثبیت استعفای دکتر ظریف و ابراز رضایت از آن بودند؛ همسویی این تلاش ها برای ملت به خوبی مشهود شد.
عضو هیات امنای دانشگاه شیراز اظهار داشت: با درایت لازم مسئولان و با بزرگواری جناب دکتر ظریف، خوشبختانه استعفای وی پذیرفته نشد و وی به کار خود با قدرت ادامه خواهد داد.
صفوی ادامه داد: درس دوم رویدادهای اخیر آن است که همه مسئولان ارشد کشور در چهل سالگی انقلاب که باید سال عقلانیت کامل تر شده و درایت بیشتر باشد با شرایطی مواجه شدند که احتمالا به دلیل ناهماهنگی دفاتر و یا نمایندگان مورد اعتماد ایشان، دچار یک خطای علنی شدند و آن هم رعایت بدیهی‌ترین اصول مدیریتی کشور از دید همه متخصصان داخلی و خارجی است. به گفته وی، هرگونه ارتباط خارجی در سطح مقامات ارشد کشورهای مختلف لازم است با اطلاع و هماهنگی وزارت خارجه باشد و هرگونه حرکت خارج از روال ناشی از ناآگاهی از روند مدیریتی کلان یک کشور و باعث بروز اختلاف و برداشت منفی از شرایط مدیریتی کشور است.
این عضو هیات امنای دانشگاه شیراز در عین حال گفت: البته دیدارهای ناگهانی مسئولان ارشد کشورها همیشه می تواند اتفاق بیافتد لیکن بدیهی ترین اصول نباید خدشه دار شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه این مساله با واکنش بسیار بجا، عزتمندانه و هوشمندانه دکتر ظریف تذکر داده شد؛ با توجه به این واقعیت، همه مسئولان ذیربط ظاهرا با سرعت نسبت به برگرداندن شرایط اولیه به مدیریت کشور تلاش کردند.
صفوی اظهار داشت: امیدوارم این دو درس برای همه مسئولان آموزنده بوده باشد و بدانند که در راستای مدیریت یکپارچه کشور در شرایط دشوار کنونی، لازم است با درایتی به بزرگی چهل سالگی انقلاب عمل کنیم؛ این با شعار فرق می کند.
وی با اشاره به سخنرانی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در آیین راهپیمایی 22 بهمن شیراز و تاکید وی بر همدلی انقلابی گفت: پیش تر در گفت و گو با ایرنا اشاره کردم که همدلی انقلابی باید از مسئولان کشور شروع شود و گرنه ملت درس خود را به خوبی بلد است.
این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در جریان استعفای دکتر ظریف هم عکس العمل اغلب مردم، قوی و هوشمندانه بود و لذا به این مردم باید بیش از این اعتماد کرد و بیش از این، مطابق خواست و نظر مردم عمل کرد و از ظرفیت قانون اساسی برای برگزاری رفراندوم در مسائل مهم و کلان ملی استفاده بهتری داشت.
وی در ادامه گفت: نباید وزیران امور خارجه و نفت در شرایط سخت بین المللی فعلی از طرف سیاستگذاران و نیروهای داخلی تحت فشار زیادتر قرار گیرند چرا که آنها پیشتازترین سربازان خاک ایران زمین در سنگین ترین نبردهای نابرابر بین المللی امروز جهان هستند.
وی ادامه داد: اگرچه رویدادهای مرتبط با استعفای وزیر امور خارجه تجربه تلخی محسوب می شود اما درس بزرگی برای همه بود که بدانند چگونه تمام جامعه بین الملل جهانی به دکتر ظریف احترام می گذارند و این نشان از صلابت، قدرت تشخیص و تسلط بین المللی وی است.
صفوی گفت: در این شرایط، باید قدر داشته هایمان را بیشتر از گذشته بدانیم و افرادی مثل دکتر ظریف و مهندس زنگنه و برخی دیگر از مدیران توانمند کشور مثل وزیر خوش فکر، شجاع و جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات را باید بیش از گذشته مورد حمایت و توجه داشته باشیم و در هنگامه تصمیم گیری درباره سرنوشت ملت، بیشتر با ملت مشورت کنیم و با درایتی در خور پختگی و عقلانیت 40 سالگی انقلاب به پیش برویم.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب (ششم اسفندماه 97) استعفایش را از سمت وزارت امور خارجه اعلام کرد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری در پاسخ به نامه ظریف گفت: از آنجا که شما را به تعبیر رهبر معظم انقلاب “امین، غیور، شجاع و‌متدین” و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه جانبه آمریکا قرار دارید؛ پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی کنم.
رئیس جمهوری افزود: اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رییس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم. ما به عهدی که با خدا و ملت بسته ایم ، تا پایان وفادار می مانیم و اطمینان دارم که به فضل الهی از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد.
روحانی در بخش دیگری از این نامه تاکید کرد: شادی و پایکوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی از استعفای جنابعالی بهترین گواه بر موفقیت «محمد جواد ظریف» و بزرگ ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس جمهوری خطاب به ظریف تصریح کرد: جنابعالی مورد اعتماد اینجانب و مجموعه نظام جمهوری اسلامی و به خصوص رهبر معظم انقلاب اسلامی هستید. شما با قوت، شجاعت و درایت به مسیر خود ادامه دهید که خداوند با بندگان صالح خود است.
7375/ 2027
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.