به گزارش ایرنا عبدالحمید سنگی سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به یکم آبان که به عنوان روز آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده، پاسخگویی و ارایه آمارهای رسمی را از وظایف حکومت ها دانست و افزود: آمارها کمک خواهند کرد که تشتت و پراکندگی مفاهیم کاهش یابد و اعتماد و سرمایه اجتماعی تقویت شود.
وی ادامه داد: افزون بر این آمار کمک خواهد کرد، فهم مشترکی از موضوع ها در اجتماع ایجاد شود و وفاق ملی برای حل مشکلات شکل گیرد.
او بیان کرد: آمار می تواند مانع شکل گیری جامعه محاوره ای و شایعات شود چرا که وقتی مستند و بر اساس آمار صحبت کنیم یک جامعه مستند گو ایجاد و جلو شکل گیری شایعات گرفته می شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس افزود: آمار به سبب ایجاد شفافیت از بروز رانت نیز جلوگیری خواهد کرد و هنگامی که آمار به درستی جمع آوری شود در مراحل برنامه ریزی، اتفاقات بهتری رقم خواهد خورد.
وی، تنها مرجع رسمی اعلام آمار را در کشور بر اساس قانون برنامه های پنجم و ششم، مرکز آمار ایران دانست و گفت:
اینکه آمارهای متفاوتی از سوی مجموعه های مختلف اعلام شود به ایجاد بی اعتمادی در بین مردم خواهد انجامید.
سنگی ادامه داد: همگان باید اعتقاد داشته باشیم که آمار رسمی، سرمایه اجتماعی است و اگر دغدغه پیشرفت کشور را داریم نباید اجازه دهیم که این سرمایه تضعیف شود.
وی، با اشاره به اینکه استان فارس ظرف سال های 84 تا 96 پایین ترین میزان بیکاری و بالاترین میزان مشارکت اقتصادی را در کشور داشته است، بیان کرد: ظرف این مدت به طور میانگین نرخ بیکاری استان 10 و هشت دهم درصد و میزان مشارکت اقتصادی، چهل و نیم درصد بوده است.
او ادامه داد: میزان بیکاری فارس در بهار 97 به 9.9 دهم درصد و میزان مشارکت اقتصادی به 41 درصد رسید.
سنگی افزود: این در حالی است که در مدت یاد شده میزان بیکاری در کشور 12.1 (دوازده و یک دهم) درصد و میزان مشارکت اقتصادی 41.1 (چهل و یک و یک دهم) درصد بود.
6122 /6118
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.