اخبار مرتبط

مکان: برزیل/ منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، « لوییز ایناسو لولا داسیلوا» رئیس جمهور پیشین برزیل که به جرم فساد مالی از یک سال و نیم پیش زندانی بود، بر اساس حکم دستگاه قضایی این کشور آزاد شد.

یک قاضی برزیلی روز جمعه در پی صدور حکم وحدت رویه دیوان عالی برزیل مجوز خروج رئیس جمهور پیشین این کشور را صادر کرد و دقایقی پس از آن نیز خبرگزاری ها از آزادی لولا داسیلوا خبر دادند.

لولای 74 ساله بلافاصله پس از خروج از زندان در حالیکه کتی تیره به تن داشت با چهره ای بشاش در میان طرفداران خود سخنرانی کرد. او مشت گره خورده خود را در برابر هوادارانش به هوا برد. برخی از هواداران او در حالیکه اشک شادی در چشمانشان حلقه زده بود آزادی وی را پس از حدود 580 روز جشن گرفتند. رئیس جمهور سابق برزیل در همین مکان از همکاران، حامیان و وکلایش تشکر کرد.

لولا داسیلوا عهد کرد که برای اثبات بی‌ گناهیش بجنگد. وی همچنین پلیس و بخش‌ هایی در قوه قضاییه را متهم کرد که می‌ کوشند برای «چپ» پرونده سازی کنند. رئیس جمهور سابق برزیل خواستار برگزاری تجمع اتحادیه کارگران فلزکاری در حومه سائوپائولو در روز شنبه شد. وی همچنین گفت به سراسر کشور سفر خواهد کرد.

قضات دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه با صدور حکمی اعلام کردند اجرای حکم حبس یک مجرم پیش از پایان تمام راه‌ های تجدیدنظر و فرجام‌ خواهی، مغایر قانون اساسی برزیل است. این رای وحدت رویه با نظر موافق 6 عضو از مجموع 11 قاضی عالی‌ ترین مرجع قضایی برزیل صادر شد. به این ترتیب و با صدور این رای احتمال آزادی نزدیک به 5 هزار زندانی برزیلی، از جمله لولا داسیلوا قوت گرفت.

رئیس جمهور اسبق برزیل تا شامگاه جمعه در حال گذران دوره محکومیت 8 سال و 10 ماه خود بود. لولا و حامیانش ماجرای اتهام فساد مالی را یک توطئه از سوی احزاب رقیب و نهادهای قدرتمند برزیل توصیف می‌ کنند.

در آستانه انتخابات ریاست‌ جمهوری قبلی برزیل و در حالی که در عموم نظرسنجی‌ ها لولا با فاصله برنده انتخابات به نظر می‌ رسید، او در یک پرونده فساد محکوم شد.

با حذف لولا از صحنه، ژائیر بولسونارو، که گرایش‌های دست راستی شدیدی دارد به قدرت رسید.

لولا در آوریل سال 2018 برای اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان منتقل شد. این در حالی است که محکومیت وی صرفا در دادگاه تجدید نظر تایید شده بود و وی امکان شکایت از این حکم در مراجع قضایی بالاتر را داشت.

وکلای لولا داسیلوا 74 ساله بلافاصله پس از اعلام رای دیوان عالی با صدور بیانیه‌ ای اعلام کرده بودند که خواستار آزادی فوری موکل خود هستند که تاکنون 579 روز را به شکل غیرقانونی در زندان سپری کرده است.

گفته می شد لولا در قبال دریافت یک خانه سه‌ طبقه در یکی از سواحل سائوپائولو، به نفع یکی از شرکت‌ های تابع کمپانی ترمینال بنادر برزیل عمل کرده بود. وکلای مدافع لولا می‌ گویند این اتهامات بر اساس گفته‌ های رئیس سابق شرکت مهندسی «او ای اس» تنظیم شده که خود متهم به فساد است.

دادستانان و بازپرس‌ های درگیر پرونده رئیس جمهور اسبق برزیل، از آزادی قریب‌ الوقوع لولا داسیلوا ابراز نگرانی کرده بودند. حزب کارگران برزیل و متحدان بین‌ المللی آن، مقام‌ های قضایی مرتبط با این پرونده را به نزدیکی با «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهور راست‌ گرای افراطی این کشور متهم کرده بودند. وزیر دادگستری کابینه بولسونارو، قاضی صادرکننده حکم محکومیت لولا داسیلوا است.

رای دیوان عالی برزیل پیشتر با استقبال هواداران پرشمار لولا در داخل و خارج از این کشور رو‌به‌رو شد. «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهور منتخب آرژانتین که در دوره کارزار انتخاباتی برای حمایت از لولا داسیلوا به ملاقات وی در زندان رفته بود، با انتشار یک پیام توییتر نوشت: «این همان چیزی است که ما در آرژانتین سال‌ ها مطالبه می‌ کردیم.»

در مقابل، «ادواردو بولسونارو» پسر رئیس جمهور برزیل با انتقاد از رای دیوان عالی نوشت: «اراذل و اوباش بخشوده و شهروندان خلع سلاح می‌ شوند.» ژائیر بولسونارو در دوران کارزار انتخاباتی گفته بود مایل است ببیند که لولا «در زندان می‌ پوسد.»

با آزادی لولا داسیلوا فضای سیاسی برزیل بیش از هر زمانی به سوی دو قطبی شدن می‌ رود و بازار و گروه‌ های مختلف به آزادی رئیس جمهور پیشین این کشور واکنش نشان دادند. به رغم این که طبق قانون لولا داسیلو نمی‌ تواند به عرصه سیاسی این کشور بازگردد اما آزادی او باعث ناخشنودی سرمایه گذاران شده است. همزمان با خبر آزادی احتمالی لولا داسیلوا در روز پنجشنبه شاخص سهام «باوسپا» 1.8 درصد کاهش یافت.

لولا داسیلوا از سال 2003 تا 2011 رئیس جمهور برزیل بود. در این دوره، برزیل از رشد اقتصادی بالایی برخوردار بود و در عین حال،‌ سیاست مبارزه با فقر او نتایج مثبتی به همراه داشت.

وکلای مدافع لولا می‌گویند، این اتهامات بر اساس گفته‌های رئیس سابق شرکت مهندسی «او ای اس» تنظیم شده که خود متهم به فساد است.

وی در سال 1980 و در زمانی که کارگر ذوب آهن بود، حزب کارگران برزیل را بنیان گذاشت.

 

مکان: برزیل

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.