شهاب سنگ ۴ میلیارد ساله به آجر تبدیل شد

محققان آژانس فضایی اروپا با استفاده از گردوغبار شهاب سنگ ۴.۵میلیارد ساله آجری مشابه قطعه اسباب بازی لگو با چاپگر ۳ بعدی ساختند تا روشی نوین برای ساخت سازه روی ماه و مریخ را بررسی کنند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جماران؛ به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، محققان آژانس فضایی اروپا(ESA) با الهام از آجرهای اسباب بازی لگو، پدها و سرپناه‌هایی برای فضانوردان در برنامه آرتمیس طراحی کرده اند. محققان برای بررسی قابلیت اجرایی استفاده از این مواد فضایی جهت ساخت و ساز آجرهایی را با استفاده از غبار شهاب سنگ با چاپگر ۳ بعدی ساختند که شباهت زیادی به بلوک‌های اسباب بازی لگو دارد. هدف از انجام این فرایند آزمایش امکان استفاده از مواد مذکور برای ساخت سازه‌هایی کوچک است.

ایسنا نوشت؛ محققان سازمان فضایی اروپا همراه ناسا فناوری‌های چاپ ۳ بعدی مختلفی را برای ارزیابی ساخت قطعات با استفاده از مواد روی ماه یا مریخ بررسی کردند. هرچند استریولیتوگرافی برای قطعات کوچک و فرمت های بزرگ ساختمان سازی با چاپگرهای ۳ بعدی به کار رفته اما تاکنون ساخت آجر آزمایش نشده بود.

هرچند ساخت آجر با ترکیبی از غبار در ماتریکس پلیمری فرایند تازه ای نیست، اما پیش بینی می‌شود تست‌های پیش رو روی آجرها چشم انداز ارزشمندی از ثبات و ماندگاری آنها در شرایط فضایی سخت فراهم کند.

هرچند سازه‌های واقعی روی ماه به تدریج با مواد موجود در محل ساخته می‌شود اما چالش اصلی آن است که آیا مواد فضایی را می‌توان برای ساخت سازه در فضا به کار برد یاخیر.

ماده اولیه روی ماه رگولیت است که هرچند نمونه‌ای از آن روی زمین وجود دارد، اما بسیار محدود است و در مأموریت‌های آپولو به سیاره خاکی ارسال شده است.

بنابراین محققان از شهاب سنگ‌ها که یک ماده فضایی مشابه هستند استفاده کردند. آنها شهاب سنگ را به گرد وغبار تبدیل و با مقدار اندکی پلی لاکتید و رگولیت ترکیب کردند تا آجرهای ۳ بعدی مشابه بلوک‌های لگو را چاپ کنند. شهاب سنگ استفاده شده در این فرایند حدود ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد و در سال ۲۰۰۰ میلادی در شمال غرب آفریقا کشف شده بود.

این شهاب سنگ حاوی عناصر مختلفی از جمله دانه‌های فلزی و غیره است.

 

دیدگاه تان را بنویسید