ماشین‌ها شغل ما را می‌دزدند؟

نتایج تحقیق جدید نشان داد که هوش مصنوعی هنوز برای جایگزینی بیشتر مشاغل انسانی پرهزینه است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از بیزنس، محققان از دست دادن شغل ناشی از هوش مصنوعی را کمتر از ریزش شغل کنونی در بازار می‌دانند.

بر اساس نتایج تحقیق موسسه فناوری ماساچوست، هوش مصنوعی (AI) هنوز برای جایگزینی بیشتر مشاغل انسانی پرهزینه است.

عبارت «ماشین‌ها مشاغل ما را می‌دزدند» احساسی است که اغلب در زمان تغییرات سریع فناوری بیان می‌شود. چنین اضطرابی با ایجاد مدل‌های زبانی بزرگ (مانند چت بات ChatGPT، Bard، GPT-۴) که مهارت قابل‌توجهی در کارهایی که قبلا فقط انسان‌ها در آنها مهارت نشان می‌دادند، دوباره ظهور کرده است.

این تحقیق نشان داد تنها ۲۳ درصد از جبران خسارت کارگرانی که در معرض توانایی رایانه‌ای هوش مصنوعی قرار می‌گیرند، به دلیل هزینه‌های اولیه بالای سیستم‌های هوش مصنوعی، برای شرکت‌ها مقرون‌به‌صرفه است.

برعکس، در صورتی که یک سیستم فقط در سطح شرکت قابل استفاده باشد، ۷۷ درصد از وظایف برای خودکارسازی مقرون به صرفه نیستند.

این تضاد روشن می‌کند که مقرون به صرفه بودن مدل‌های هوش مصنوعی احتمالا نقش مهمی در گسترش فناوری ایفا می‌کند.

این تحقیق می‌گوید حتی اگر سیستم رایانه‌ای هوش مصنوعی ۱۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد، باز هم وظایفی وجود دارد مانند مشاغل کم دستمزد و کار در شرکت‌های کوچک که جایگزینی آنها با هوش مصنوعی از نظر اقتصادی جذاب نیست.

این موسسه افزود هوش مصنوعی می‌تواند از طریق کاهش هزینه گسترش یا افزایش مقیاسی که در آن پیشرفت انجام می‌شود، جذاب‌تر شود.

به‌طور کلی، مدل ما نشان می‌دهد که از دست دادن شغل ناشی از توانایی رایانه‌ای هوش مصنوعی، حتی فقط در مجموعه وظایف آن، کمتر از انحراف شغلی موجود در بازار خواهد بود بنابراین جایگزینی نیروی کار بیشتر تدریجی تا ناگهانی خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید