کشف سیاهچاله برای اولین بار در خارج از کهکشان راه شیری

سیاهچاله جرم ستاره ای، در ابر ماژلانی بزرگ اولین سیاهچاله‌ای محسوب می‌شود که در خارج از کهکشان راه شیری کشف شده است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، دانشمندان نمونه‌ای از سیاهچاله را مشاهده کرده اند که احتمالا نادر نبوده و بسیار رایج باشد، اما یافتن آن بسیار دشوار است.

به گزارش اسپیس، اخترشناسان وارد چالش کشف اجرام جدیدی شده اند که آن را سیاهچاله‌های خفته می‌نامند. دلیل این نامگذاری آن است که این اجرام ماده‌هایی مانند گاز، غبار یا مواد ستاره‌ای جدا شده از ستاره همراه خود را مصرف نمی‌کنند.

بدون مصرف موارد ذکر شده، این سیاهچاله‌ها اشعه ایکس لازم که دانشمندان برای شناسایی سیاهچاله‌های معمولی از آن استفاده می‌کنند را ساطع نمی‌کنند و به همین دلیل کشف سیاهچاله‌های خفته بسیار دشوار است.

به گفته محققان، کشف جدید می‌تواند پیامد‌هایی برای درک چگونگی فروپاشی ستاره‌ها در پایان عمر خود داشته باشد. تومر شنار، اخترفیزیکدان دانشگاه آمستردام در هلند این کشف جدید را به یافتن سوزن در انبار کاه تشبیه کرده است.

این جرم ستاره‌ای، حدود ۹ برابر خورشید جرم دارد و در سحابی رتیل و در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ، قرار دارد. این سیاهچاله به دور یک ستاره آبی بزرگ با جرمی معادل ۲۵ خورشید می‌چرخد.

علیرغم اینکه انتظار می‌رود تقریبا در هر کهکشانی میلیارد‌ها سیاهچاله خفته وجود داشته باشد، اما این اولین بار است که بدون ابهام خاصی کشف این نوع از سیاهچاله‌ها در خارج از کهکشان راه شیری تایید شده است.

این سیاهچاله یک نکته جالب توجه دیگر نیز برای دانشمندان داشته است. سیاهچاله‌های با جرم ستاره‌ای معمولاً زمانی تشکیل می‌شوند که سوخت مورد نیاز ستارگان عظیم برای ادامه همجوشی هسته‌ای تمام می‌شوند. پایان همجوشی به فروپاشی کامل گرانشی منجر می‌شود؛ فرایندی که در سیاهچاله تازه کشف شده رخ نداده است.

کشف این سیاهچاله مستلزم بررسی دقیق داده‌هایی بود که طی شش سال توسط تلسکوپ‌های VLT جمع آوری شده بود. این چهار تلسکوپ نوری در منطقه صحرای آتاکاما در شمال شیلی قرار دارند.

 

دیدگاه تان را بنویسید