نگرانی دانشمندان از سرد شدن نپتون

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که در حال حاضر سیاره نپتون تابستان خود را تجربه می‌کند با این وجود این سیاره در حال سرد شدن است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، در حدود ۲.۷ میلیارد مایل از زمین، سمت جنوبی نپتون در میانه تابستان است، اما آن تابستانی نیست که ما به آن عادت کرده ایم.

به گزارش cnet، نپتون حدود ۱۶۵ سال زمینی طول می‌کشد تا چرخش به دور خورشید را به پایان برساند، به این معنی که فصول آن هر کدام به مدت ۴۰ سال در حال چرخش هستند. این تقریباً ۱۶۰ برابر طولانی‌تر از یکی از فصل‌های ما است و طبق تحقیقات جدیدی که روز دوشنبه در مجله Planetary Science منتشر شد، این حتی عجیب‌ترین قسمت هم نیست.

برخلاف سیاره زمین که در تابستان گرم می‌شود به نظر می‌رسد سیاره نپتون در حال خنک شدن است. میشل رومن، محقق دانشگاه لستر و نویسنده اصلی این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: این تغییر غیرمنتظره بود. از آنجایی که ما نپتون را در اوایل تابستان آن مشاهده کرده‌ایم انتظار داریم که دما به آرامی گرم‌تر شود و نه سردتر.

این یافته غافلگیرکننده پس از آن به دست آمد که یک تیم بین‌المللی از محققان، تصاویر دو دهه مادون قرمز نپتون را که توسط تلسکوپ‌های بسیار قدرتمندی مانند تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا جمع‌آوری شده بود، ترکیب کردند. اساساً، این تصاویر می‌توانند نشان دهند که شرایط حرارتی سیاره بر اساس میزان روشنایی آن چیست به این معنا که تصویر هر چه روشن‌تر باشد دما داغ‌تر خواهد بود.

فرضیات مطرح شده

با این حال، رومن چند ایده برای سردرگمی دمای تابستان نپتون ارائه می‌دهد. رومن می‌گوید: "تغییرات دما ممکن است به تغییرات فصلی در شیمی اتمسفر نپتون مرتبط باشد، که می‌تواند میزان مؤثر خنک شدن جو را تغییر دهد. اما تغییر تصادفی در الگو‌های آب و هوا، یا حتی پاسخ به چرخه ۱۱ ساله فعالیت خورشیدی نیز ممکن است تاثیر داشته باشد. "

به عبارت دیگر، این امکان وجود دارد که لرزش‌های حرارتی نپتون از نظر فنی به دلیل تصادف محض، تغییرات دوره‌ای در فعالیت خورشید یا حتی تغییرات اطراف لکه‌های خورشیدی ستاره میزبان ما اتفاق بیفتد، جایی که میدان‌های مغناطیسی به طور غیرقابل تصوری قوی هستند. محققان همچنین تغییرات کلی استراتوسفر را پیشنهاد می‌کنند، یا شاید فقط تعداد ابر‌های درخشانی که در اطراف نپتون شناور هستند، باعث شده است که روشنایی حرارتی سیاره نپتون به طور غیرمنتظره‌ای تغییر کند. اما در حال حاضر، این گزینه‌ها همه فرضیه هستند و علت واقعی این پدیده اثبات نشده است.

آیا تلسکوپ جیمز وب کمک کننده خواهد بود؟

اگرچه به طرز هیجان انگیزی، ممکن است به زودی چنین حدس و گمان به اثبات برسد به دلیل تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیراً به فضا پرتاب شده است. این دقیقا همان چیزی است که ما برای رمزگشایی حقیقت فصلی نپتون به آن نیاز داریم. دوربین این تلسکوپ با تجهیزات تصویربرداری مادون قرمز دقیق و به اندازه کافی قوی است که می‌تواند به عمیق ترین، تاریک‌ترین و گریزان‌ترین مناطق فضا نگاه کند. وقت آن است که یک ماموریت عالی دیگر را به لیست کار‌های پیچیده تلسکوپ جیمز وب اضافه کنیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید