اولین ماموریت فضانورد خصوصی برای پرتاب به ایستگاه فضایی

اولین ماموریت خصوصی فضانوردان به سمت ایستگاه فضایی هفته آینده انجام می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) هفته آینده روز‌های شلوغ تری را نسبت به روز‌های عادی خواهد داشت، زیرا خدمه این ایسنگاه از چهار فضانورد استارت‌آپ Axiom Space استقبال می‌کنند که در واقع اولین تیم فضانورد کاملا خصوصی هستند که قرار است به مدار زمین پرتاب شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ این پرتاب از سوی آژانس فضایی ناسا و سایر بازیگران صنعت فضایی به عنوان نقطه عطفی در گسترش سرمایه گذاری‌های تجاری فضایی توصیف شده است.

اگر شرایط آب و هوایی اجازه دهد این تیم چهار نفره در اولین فرصت در روز جمعه، از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا، با موشک فالکون ۹ که توسط شرکت فضایی تجاری اسپیس ایکس، متعلق به ایلان ماسک تجهیز شده، به فضا پرتاب خواهد شد. این پرتاب در ابتدا برای چهارشنبه برنامه ریزی شده بود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود این گروه چهارگانه به رهبری فضانورد بازنشسته ناسا، مایکل لوپز-الریا، حدود ۲۸ ساعت بعد از پرتاب به ایستگاه فضایی می‌رسند و کپسول سرنشین دار دراگون ساخته شده توسط اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری بالاتر از زمین قرار دارد متصل می‌شود.

لوپز-الریا ۶۳ ساله، فرمانده مأموریت و معاون توسعه تجارت Axiom است. قرار است لری کانر، کارآفرین که به عنوان خلبان ماموریت تعیین شده است نیز به او ملحق شود. کانر در دهه هفتم زندگی خود قرار دارد، اما شرکت سن دقیق او را اعلام نکرده است. دو نفر دیگر نیز به این تیم اضافه خواهند شد و گروه چهار نفره را تکمیل می‌کنند.

پرتابی که به قصد گردشگری فضایی نیست

خدمه این پرواز شباهت زیادی با مسافران ثروتمندی دارند که اخیرا با سرویس‌های بلو اوریجین و ویرجین گلکتیک، در حال انجام سفر‌های زیرمداری هستند. اما این خدمه ماموریت‌هایی نیز دارد و به گفته الریا، آن‌ها گردشگران فضایی نیستند.

این گروه تجهیزات و تدارکات را برای ۲۶ آزمایش علم و فناوری با خود حمل خواهد کرد. به گفته مدیران این شرکت، این آزمایشات شامل تحقیقات در مورد سلامت مغز، سلول‌های بنیادی قلبی، سرطان و پیری و همچنین نمایش فناوری برای تولید اپتیک با استفاده از کشش سطحی مایعات در ریزگرانش است.

بیشتر بخوانید

روسیه با آژانس‌های فضایی غربی تا زمان لغو تحریم‌ها همکاری نمی‌کند

ایستگاه فضایی بین المللی که در سال ۱۹۹۸ به مدار زمین پرتاب شد، از سال ۲۰۰۰ به طور مداوم تحت مشارکت کشور‌هایی مانند ایالات متحده و روسیه، کانادا، ژاپن و ۱۱ کشور اروپایی دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید