کشف یک سیاره خارج از منظومه شمسی با مداری متفاوت

اخیرا ستاره شناسان موفق به رصد یک سیاره جدید خارج از منظومه شمسی شدند و امیدوارند بتوانند به کمک جیمز وب آن را بیشتر مطالعه کنند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، ستاره شناسان سیاره‌ای را در منطقه سکونت یک ستاره کوتوله قرمز کشف کرده اند، اما مدار آن به قدری طولانی است که دمای آن بسیار متغیر بوده و احتمالاً از حیات پشتیبانی نمی‌کند.

به گزارش الیوم السابع؛ این سیاره که TOI-۲۲۵۷ b نام دارد، ابتدا با استفاده از داده‌های تلسکوپ شکار سیاره‌ای TESS ناسا (ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی گذری) کشف شد و سپس با تلسکوپ جهانی لاس کامبرس و تلسکوپ SAINT-EX در مکزیک با جزئیات بیشتری رصد شد. به گزارش Digitartlends، محققان با استفاده از مشاهدات SAINT-EX توانستند تأیید کنند که یک سیاره هر ۳۵ روز یک بار به دور کوتوله قرمز می‌چرخد.

از آنجایی که ستارگان کوتوله قرمز کوچکتر و سردتر از خورشید ما هستند، منطقه قابل سکونت در اطراف آن‌ها یا منطقه‌ای که آب مایع می‌تواند در سطح یک سیاره در حال چرخش وجود داشته باشد نیز متفاوت است. سیاراتی که به دور ستاره‌های کوتوله قرمز می‌چرخند، حتی اگر نزدیک زمین به دور خورشید بچرخند، می‌توانند حاوی آب مایع باشند و حضور سیاره در نزدیکی ستاره تشخیص آن را آسان می‌کند. شعاع این سیاره ۲.۲ برابر زمین است، به این معنی که بزرگ و گازی با اتمسفر بالا است.

سیاره ای با یک مدار غیرعادی

دومین و جالب‌ترین واقعیت در مورد این سیاره این است که مداری بسیار غیرعادی دارد، به این معنی که مدار آن به جای دایره، از یک بیضی پیروی می‌کند. گاهی سیاره به ستاره خود نزدیک است و گاهی بسیار دور است. این سیاره همچنین دارای عجیب‌ترین مدار سیاره‌ای است که تا به حال به دور یک ستاره سرد کشف شده و این تأثیر زیادی بر دمای سطح آنجا دارد.

نیکول شانچی، محقق ارشد، در بیانیه‌ای توضیح داد: "ما دریافتیم که TOI-۲۲۵۷ b مدار دایره‌ای متحدالمرکز ندارد. همچنین، میانگین دمای سیاره بسته به جایی که سیاره در مدار خود قرار دارد، دور از ستاره یا نزدیک به آن، از ۸۰- درجه سانتیگراد تا حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد متغیر است."

محققان کنجکاو هستند که بدانند چرا مدار سیاره کج شده، که می‌تواند به دلیل تاثیر سیاره غول پیکر در همان منظومه بر مدار آن سیاره باشد. برای یافتن اطلاعات بیشتر، محققان امیدوارند بتوانند این سیاره را با تلسکوپ فضایی جیمز وب بیشتر مطالعه کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید