کشف سیاهچاله توسط ستاره شناسان در یک خوشه کیهانی

گروهی از ستاره شناسان بین المللی یک سیاهچاله را در خوشه کیهانی NGC ۱۸۵۰ کشف کرده‌اند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس ، به نقل از phys.org، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان خبر از کشف یک سیاهچاله در یک خوشه کروی به نام NGC ۱۸۵۰ را گزارش داده اند. جرم این سیاهچاله تازه کشف شده، حدود ۱۱ برابر بیشتر از خورشید است و به نظر می‌رسد که بخشی از یک سیستم دوتایی است. جزئیات یافته جدید این گروه در مقاله‌ای در روز ۱۲ نوامبر منتشر شده است.

با توجه به اینکه سیاهچاله‌ها را نمی‌توان مستقیما مشاهده کرد، اثبات وجود آن‌ها موضوعی چالش برانگیز است. قوی‌ترین شواهد برای اثبات وجود سیاهچاله‌ها، از سیستم‌های دوتایی به دست می‌آید که در آن‌ها می‌توان نشان داد که یک ستاره مرئی به دور یک شئ عظیم، اما غیرقابل دیدن می‌چرخد. بنابراین، ستاره شناسان با استفاده از از این سیستم‌ها و با مطالعه حرکت یک جسم مرئی که به دور شئ نامرئی می‌چرخد، وجود یک سیاهچاله را اثبات می‌کنند.

تا به امروز، به دلیل محدودیت‌هایی که در زمینه رصد وجود دارد تنها چند مورد ردیابی دینامیکی مستقیم از سیاه‌چاله‌ها در خوشه‌های ستاره‌ای انجام شده است. علاوه بر این، هیچ ردیابی دینامیکی مستقیمی از سیاهچاله در یک خوشه عظیم کیهانی که به تازگی ایجاد شده، تاکنون گزارش نشده است. کشف چنین اجسامی می‌تواند در پیشبرد دانش ما در مورد عملکرد جرم اولیه و تکامل اولیه سیاهچاله‌ها در محیط‌های با چگالی بسیار مهم باشد.

اکنون گروهی از ستاره شناسان به سرپرستی سارا ساراسینو از دانشگاه جان مورز لیورپول، اولین کشف دینامیکی یک سیاهچاله را با همراهی در یک خوشه کروی گزارش کردند. این شی با نام NGC ۱۸۵۰ BH۱ در خوشه NGC ۱۸۵۰ یافت شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید