بازگشت گردشگران از فضا پس از سفری ۱۱ دقیقه‌ای+عکس و ویدیو

کپسول فضایی حامل ۴ فضانورد از جمله جف بزوس بعد از سفر ۱۱ دقیقه‌ای به فضا به زمین نشست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، جف بزوس، ثروتمندترین فرد جهان و بنیانگذار شرکت‌های فضایی «بلو اوریجین» و فروش برخطِ (آنلاین) آمازون روز سه‌شنبه به دومین میلیاردری تبدیل می‌شود که سوار بر موشک خود به سفر فضایی می‌رود.

او و برادرش همراه با الیور دیمنِ ۱۸ ساله و والی فانکِ ۸۲ ساله به عنوان جوان‌ترین و مسن‌ترین فضانوردان تاریخ، از غرب تگزاس عازم سفری فضایی می‌شوند.

خانم فانک ۸۲ ساله، از زنان خلبان اسطوره‌ای ایالات متحده با بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ ساعت تجربه پرواز و از داوطلبان پروژه فضایی «مرکوری ۱۳» در سال ۱۹۶۱ میلادی است. فضانورد جوان نیز یک هلندی فارغ التحصیل دبیرستان است که قرار است از پاییز امسال برای تحصیل در رشته فیزیک و مدیریت نوآوری به دانشگاه اوترخت برود. او جایگزین فرد ناشناسی شده که برنده حراج خیریه ۲۸ میلیون دلاری برای خرید بلیت یکی از صندلی‌های نیوشپرد شده بود.

موشک نیوشِپرد، ساخته شرکت بلو اوریجین، همزمان با ۵۲ سالگی فرود آمدن سفینه آپلولو ۱۱ بر سطح ماه شلیک می‌شود.

AP/Blue Origin

جف بزوس و تیم همراهش در سفر به فضاAP/Blue Origin

هدف آقای بزوس این است که تا ۱۰۶ کیلومتری از سطح زمین صعود کند و فضا را ۱۶ کیلومتر بالاتر از ارتفاعی که ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی در سفر ۱۱ ژوئیه خود تجربه کرد، سیر کند. فضاپیمای طراحی شده برای این سفر، کاملا خودکار است و به همین دلیل نیازی به فضانوردان حرفه‌ای ندارد و طول سفر آن حدود ۱۰ دقیقه خواهد بود.

سفر رویایی آقای بزوس ۱۵ سال پس از آن انجام می‌شود که شرکت بلو اوریجین در سال ۲۰۱۵ نخستین آزمایش موشک‌های نیوشپرد را آغاز کرد. شرکت بلواوریجین اعلام کرده که تا پایان سال ۲۰۲۱ دو پرواز تجاری دیگر به فضا انجام خواهد داد.

این شرکت هنوز بلیط فروشی عمومی برای سفر به فضا را آغاز نکرده و پروازهای آتی آن با برندگان ماه گذشته حراج خیریه ۲۸ میلیون دلاری صندلی سفر به فضا انجام خواهد شد.

حجم ویدیو: 3.47M | مدت زمان ویدیو: 00:01:41 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید