لابی آمازون برای قرارداد با پنتاگون فاش شد

گزارشی جدید نشان می‌دهد هنگامیکه آمازون سعی داشته به قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری با وزارت دفاع دست یابد، برخی از مقامات این وزارت خانه نیز از مدیران ارشد آمازون تعریف و تمجید کرده اند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از ورج، روز گذشته روزنامه نیویورک تایمز ایمیل‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌داد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی و در حالی که آمازون سعی داشت به قرارداد نظامی بزرگی دست یابد، برخی مقامات پنتاگون (و همچنین یک مشاور ارشد وزیر دفاع وقت) از مدیران این شرکت تعریف و تمجید کرده‌اند. این قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری مربوط به پروژهJEDI است و هدف آن یافتن شرکت فناوری بود که بتواند شبکه رایانه‌های وزارت دفاع را به رایانش ابری منتقل کند.

مهر نوشت؛ تایمز در یکی از نمونه‌ها اشاره می‌کند جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در دوران ترامپ در سال ۲۰۱۷ به سیلیکون ولی سفر کرد تا با مدیران ارشد شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون وگوگل ملاقات کند.

در این دیدار نماینده آمازون به شدت سعی داشت محصولات رایانش ابری این شرکت را به ماتیس نشان دهد و به وی فشار می‌آورد.

از سوی دیگر سالی دانلی یکی از مشاوران پیشین ماتیس، فهرستی از دلایل اعتماد به بزوس را برای وزیر دفاع سابق آمریکا ارسال کرد. این در حالی است که دانلی از جف بزوس (مدیر ارشد ا جرایی این شرکت) به عنوان نابغه قرن یاد کرده بود و جالب آنکه وی قبلاً در شرکتی فعال بود که آمازون از مشتریانش به حساب می‌آمد.

کن باک و مایک لی سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای مشترک نوشته‌اند: این همان چیزی است که ما نگرانش بودیم و با گفته مکرر آمازون که چیزی برای بررسی نیست، مغایرت دارد. هر روز بیش از پیش آشکار می‌شود که آمازون از قدرت خود در بازار و ارتباطاتش برای دور زدن مرزهای اخلاقی و اجتناب از رقابت استفاده کرده تا این قرارداد را از آن خود کند.

در سال ۲۰۱۹ میلادی مایکروسافت پس از رقابتی تنگاتنگ با آمازون این قرارداد چند میلیارد دلاری را برنده شد. اما چندی قبل وزارت دفاع اعلام کرد قراردادش با مایکروسافت را لغو می‌کند زیرا ترامپ به طور غیرقانونی در فرایند مناقصه این قرارداد دخالت کرده بود.

اکنون آمازون شانسی دوباره برای برنده شدن این قرارداد دارد. اما با انتشار ایمیل‌های جدید نمایندگان جمهوریخواه خواهان شهادات آمازون در خصوص رابطه‌اش با پنتاگون شده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید