سیارک گرانقیمت، توده سنگ و خاک از آب درآمد!

تحقیقی جدید نشان می دهد میزان فلزات سیارکی که تصور می شد می تواند تمام مردم زمین را میلیاردر کند، کمتر از تخمین های قبلی است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از دیلی میل، ناسا تصمیم دارد سال ۲۰۲۲ مأموریتی به سیارک ۱۶Psyche انجام می‌دهد تا مشخص شود آیا این جسم آسمانی واقعاً فلزاتی به ارزش ۱۰ هزار کوادریلیون دلار در خود دارد و می‌تواند تمام ساکنان زمین را میلیاردر کند یا خیر.

مهر نوشت؛ تخمین‌های پیشین حاکی از آن بود که ترکیبات سیارک حداقل از ۹۵ درصد فلز تشکیل شده و احتمالاً مملو از آهن، نیکل و طلا خواهد بود.

اما اکنون تحقیق جدید نشان می‌دهد میزان فلزات سیارک مذکور کمتر از از تخمین‌های قبلی است. تحقیق مذکور در ژورنال «پلانتری ساینس» منتشر شده و نشان می‌داد ۱۶Psyche از ۸۲.۵ درصد فلز، ۷ درصد پروکسن با آهن اندک و ۱۰.۵ درصد کندریت کربنی تشکیل شده است. همچنین ۳۵ درصد از فضای داخل سیارک تو خالی تخمین زده شده است. بنابراین می توان پیش بینی کرد سیارک ۱۶Psyche توده‌ای از سنگ و خاک است.

دیوید کانتیلو یکی از دانشجویان دانشگاهUArizona و محقق ارشد پژوهش در این باره می‌نویسد: کاهش محتوای فلزی و تراکم سیارک جالب است.

به گفته کانتیلو به نظر می‌رسد داخل سیارک بیشتر از سنگ و خاک تشکیل شده باشد و فلز آن کمتر از تخمین‌های پیشین کارشناسان باشد.

اگر در ۱۶Psyche فلزات کمتر و سنگ و خاک بیشتری وجود داشته باشد، احتمالاً این سیارک نیز مشابه نمونه‌های مشابه دیگر در منظومه شمسی است.

با این وجود ناسا معتقد است سیارک مذکور فرصت پژوهشی خارق العاده ای برای محققان فراهم می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید