دکتر محمد هاشمی‌شهری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش‌از ۷۵۰ نفر با علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا در چند روز اخیر به بیمارستان‌های زاهدان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد بعد از تشخیص پزشک ۱۵۰ نفر بستری شده‌اند.

وی افزود: تاکنون پنج نفر براثر شدت علائم بیماری آنفلوآنزا و داشتن سابقه علائم بیماری‌های زمینه‌ای در استان فوت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مردم سیستان و بلوچستان درخواست کرد تا با رعایت اصول بهداشت فردی احتمال انتشار این بیماری را کاهش دهند.  

وی با بیان اینکه آنفلوآنزا و سرماخوردگی جزو بیماری های خود محدود شونده است، گفت: بیش از ۹۵ درصد از موارد بیماری نیازی به ویزیت و بستری ندارند و با مراقبت های معمول در منزل از قبیل استراحت، مصرف مایعات و در صورت نیاز استفاده از مسکن های ساده قابل مدیریت هستند.

هاشمی‌شهری تصریح کرد: استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان آنفلوآنزا هیچ جایگاهی ندارد و هر گونه تجویز دارو به جز مسکن های ساده باید با ویزیت و نظر پزشک انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه داروی ضد ویروسی مورد نیاز به اندازه کافی در بیمارستان بوعلی زاهدان موجود است، گفت: افرادی که نیاز داشته باشند با نظر پزشک متخصص عفونی این دارو را دریافت خواهند کرد.

وی بیان کرد: بدن درد شدید، تهوع، استفراغ شدید، درد ستون فقرات و تنگی نفس از علائم شایع در انفلوآنزا است و همچنین آب ریزش بینی، عطسه، لرز خفیف و سردردهای خفیف از علائم سرما خوردگی است.

هاشمی توصیه کرد: افراد سالم ضمن رعایت اصول بهداشت تنفسی اگر ناچار به مراقبت از بیماران آنفلوآنزا هستند دستان خود را با آب و صابون بشویند و  از دست دادن وروبوسی با افراد اجتناب کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: افراد بیمار نیز ضمن رعایت اصول بهداشت تنفسی دستمال های استفاده شده را به طرز صحیح معدوم و ضمن استفاده از ماسک از عطسه و سرفه کردن نزدیک افراد خودداری کنند.

وی تاکید کرد: استراحت کافی  و خوردن آبمیوه و نوشیدنی های گرم و داروهای مسکن از مهمترین راههای درمان  آنفلوانزا است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.